"Előrejelzéseink szerint nem kell az infláció további csökkenésétől tartani, sőt fokozatos növekedésnek indult, és 2016 végére eléri a két százalékot - mondta Draghi. - Semmi nem igazolja azt a feltételezést, hogy az emberek elhalasztanák vásárlásaikat csak azért, mert az árak csökkenésére számítanak."
A jelenleg tapasztalható alacsony inflációt elsősorban a csökkenő energiaárak, az euróövezeti krízisországokban végrehajtott megszorítások okozták, de szerepe volt benne az euróárfolyam alakulásának is. Az IMF tagállamai washingtoni találkozójukon a világgazdasági növekedés problémáit vitatták meg.
Az IMF előrejelzése szerint a világgazdasági növekedés lendülete fokozódik, elsősorban az Egyesült Államokban, illetve a német gazdaság vezetése alatt az európai gazdasági térségben lehet a helyzet számottevő javulására számítani. A feltörekvő térségekben viszont csak vontatott ütemű javulás várható.
Szintén az elmúlt hétvégén tartották meg a világ 20 legnagyobb fejlett és felzárkózó országának (G20) találkozóját: ennek záróközleményében az országok pénzügyérei és jegybankárai sürgették az Egyesült Államokat, hogy fogadja el az IMF kvóta- és döntéshozatali reformjához szükséges törvényeket. Ennek idén januárig kellett volna megtörténnie.
A reform lényege az, hogy az IMF hatalmi struktúrájának az átrendezésével a világgazdaság tényleges erőviszonyai kapnak hangsúlyt. Ez azt jelenti, hogy az egyre nagyobb gazdasági erőt képviselő országok, így például Kína és India tényleges gazdasági erejüknek megfelelően vehetnek részt a szervezetben.
A G20 közleménye "mély csalódottságának adott hangot" az amerikai döntés elmaradása miatt. Jelezte egyben, ha az év végéig nem ratifikálja a kongresszus a reformok végrehajtásához szükséges dokumentumokat, akkor az IMF-hez fordulnak a megfelelő lépések előkészítésére, egyeztetve az IMF politikai-stratégiai testületével, a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottsággal (IMFC).