Magyarország cserbenhagyta őt - így érzi Nyíri-Kovács Patrícia, miután a másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság helybenhagyta a Budapesti II-III. Kerületi Bíróság végzését. Eszerint a válópert és a gyermekelhelyezési pert Francia Polinézián folytatják le, mert - az érvelés szerint - Magyarország nem rendelkezik kizárólagos joghatósággal az ügyben.
Mint megírtuk, a magyar állampolgárságú Nyíri-Kovács Patrícia a koreai származású, de francia állampolgárságú Soo Il Lee-vHáromn el Franciaországban kötött házasságot 2008-ban. Gyermekük, Noah 2009-ben született Tokióban. A család 2011-ben hagyta el Japánt, a nő és kisfia ezt követően saját, magyarországi otthonában telepedett le.
2011 októberében rövid időre Francia Polinézia egyik szigetére, Bora Borára utaztak. A férfi azzal csábította ki a válást már elindító feleségét, hogy nászútjuk helyszínén rendbehozhatják házasságukat. Egy hét után kiderült az utazás csapda volt. A férjnek az volt a szándéka, hogy ott indítsa meg a válást és így megszerezze a gyereket, akinek magyar és francia útlevelét az édesanyjáéval együtt az apa elvette és máig sem adta vissza.
A kisfiút most az egyik héten az édesanyja, a másik héten a férfi neveli, így döntött a kinti bíró. A polinéziai eljárásnak még messze nincs vége. Az anya - aki magyar állampolgár és magyar-francia állampolgárságú kisfiával együtt ma is itthon van az egyetlen törvényes, hivatalos, életvitelszerű lakhelye - azt szerette volna, ha Magyarországon tárgyalják az ügyet, de ebben a hazai bíróság nem segített.
Azt, hogy kint mikor lesz az újabb tárgyalás, - a nő fiatal párizsi ügyvédjének a halála miatt - egyelőre nem tudni. Ami biztos, hogy Nyíri-Kovács Patrícia június elejéig adhatott volna be dokumentumot arról, hogy ügyükben Magyarország a kizárólagos joghatóság. Ám ez nem így lett.
Az anya a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróságtól vár segítséget. Keresetében egyebek mellett azzal érvel, hogy bíróság által kirendelt szakértő támasztja alá állítását, emberi jogaik súlyosan sérültek a francia hatóságok miatt: "csalással, közokiratok eltulajdonításával, szabad mozgásunkban való folyamatos korlátozással, erőszakkal és fenyegetéssel fogott itt a férjem Polinéziában a kisfiammal együtt és ehhez az itteni hatóságok minden szinten asszisztáltak, partnerek voltak".
Kitért arra is, hogy európai állampolgárként joga és lehetősége kell, hogy legyen szabadon mozogni, de az ottani rendőrség, határőrség figyeli, a hatóság a férj érdekit szolgálja. Példaként említette, hogy annak életveszélyes agresszivitását bizonyító rendőrségi dokumentumokat eltüntették.
Felhívta a döntéshozók figyelmét arra, hogy "magyar tudatú, lassan öt éves kisfiam eddigi életéből három évet a magyar környezettől megfosztva, idegenben, egy ingerszegény, az európai szokásoktól, erkölcstől és neveléstől gyökeresen eltérő világban kellett hogy eltöltsön."
A nő apja, Nyíri Iván beszélt lapunknak arról, hogy az örökbe adás iparággá nőtte ki magát Francia Polinéziában. A gyermekeket érintő súlyos, rendszer- és törvényszintű visszaélésekre az ENSZ Gyermekügyi Biztosának jelentése már 2009-ben ráirányította a világ és Franciaország figyelmét, de változás azóta sem történt.
A férfi állítja, lányát "nem véletlenül csábította ide a férje, aki éppen azokkal a pszichológusokkal, ügyészekkel, ügyvédekkel, családjogi bírókkal, továbbá a rend őreivel áll kapcsolatban, akik a nemzetközi közösség által kritizált gyermekforgalmazási anomália főszereplői". A franciák mindent tudnak erről, de nem tesznek ellene semmit.
A párizsi kormány rendelkezésére áll a kisfiút érintő Hágai Kiadatási Kérelem keretében eljuttatott anyagok között az a dokumentáció, amely alátámasztja, hogy a férj már hónapokkal az anya és fia utazása előtt elkezdett szervezkedni. Célja az volt, hogy a gyermekvédők által elutasított polinéz rendszert használja fel a gyermek megszerzésére, mert a kisfiút tulajdonnak tekinti. "Egy pszichés problémákkal küszködő, zseniális eszű emberről van szó. Az ügy, sajnos élet-halál küzdelemmé vált."
Sokakban felmerül a kérdés, a bántalmazások után miért utazott el Patrícia a férjével Bora Borára. Nyíri Iván erre úgy válaszol: azért mert "ugyanolyan bolond", mint az a 400-500 ezer magyar nő, aki családon belüli bántalmazás áldozata, mégis a férje mellett marad, mert a bántalmazást követő szép szavú napokban elhiszik, hogy a másik fél most végre belátja a hibáját és megváltozik.
A lánya otthon csak azt láthatta, hogy egy normális apa mindent megtesz a családjáért. Karácsonykor a férj kint el akarta gázolni őket, ezt rendőrségi kamera rögzítette, de a felvétel eltűnt. Életveszélyben vannak - mondta -, kint semmiféle védelmük, segítségük nincs, de úgy tűnik itthon sincs.
"A lányom és az unokán három éve Bora Bora foglya, de ez nem a paradicsomi Bora Bora. Ez a millió hangyás, rákos, szúnyogos, dengue-lázas, poros- bádogtetős, mindentől ezer kilométerekre található, isten háta mögötti szigetecske."
A kisfiú egyébként most húsvétra készül, az anyjával és a nagymamájával festi a tojásokat, sok locsolkodó verset megtanult. Ezeket Skype-on át készül elmondani szeretett nagynénjének, és "szép szemű barátnőjének".