oktatás;Hoffmann Rózsa;

Jobb lesz, ha Hoffmann távozik? Fotó: Vajda József/Népszava

- Teljesen átalakul az oktatás irányítása

Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár mellett az államosított iskolákat irányító Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) elnökét is eltávolíthatják az oktatásirányítás éléről - értesült az Index. 

A hírportál szerint az alig másfél éve a szervezet élén dolgozó Marekné Pintér Aranka utódja Pölöskei Gáborné, vagyis Áder János köztársasági elnök húga lehet, aki jelenleg az Emberi Erőforrások Minisztériuma főosztályvezetője. A hírt egyelőre nem erősítetették meg, de a Klik működésében a szervezet átvilágításával megbízott - azóta leváltott - Szabó Balázs miniszteri biztos súlyos szakmai hibákat, hiányosságokat tárt fel.

Hoffmann távozása már csütörtökön hivatalossá vált, amikor az államtitkár bejelentését megelőzve, pártja, a KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter közölte: a politikus más feladatot kap az oktatásirányításban. Felmerült, hogy a Fidesz-KDNP listájáról a parlamentbe került Hoffmann az Országggyűlés oktatási bizottságának elnökeként folytathatja.

Szóba került az is, hogy a leköszönő államtitkár a tavaly szeptemberben létrehozott, de még alakulófélben lévő Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke lehet, de a jelenlegi jogszabály szerint az NPK első emberévé csak állami oktatási intézményben kinevezett pedagógus választható. Bár Hoffmannak van tanári végzettsége és a törvény azt sem zárja ki, hogy a pedagóguskar elnöke párttag vagy parlamenti képviselő lehessen, az NPK elnökét annak Országos Küldöttgyűlése választja, ahová viszont csak tanárokat lehet választani.

Hoffmann utódja sajtóhírek szerint Hoppál Péter Fidesz-szóvivő vagy Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár lehet. De az is elképzelhető, hogy újra egyesítik a köz- és a felsőoktatás irányítását, amelyet tavaly választottak szét Klinghammer István felsőoktatási államtitkárrá kinevezésével. Klinghammer a napokban úgy nyilatkozott, szívesen folytatná államtitkári munkáját, hogy végigvigye a Felsőoktatási Kerekasztal képviselőivel - hallgatók, rektorok, szakszervezetek - kidolgozott felsőoktatási stratégiát, amelyet viszont az Orbán Viktor pártfogoltjának számító Parragh László, az Iparkamara elnöke többször bírált.

Megkeverheti a kártyákat Pálinkás József, az első Orbán-kormány volt oktatási minisztere is: az MTA elnöke ugyanis egy önálló felsőoktatási tárcáért lobbizik.

Jaj, "én újabb 4 évet már nem bírok ki a havi 27 ezer forintomból" - mondta egy rokkantnyugdíjas a választások után. Egy másik úgy fogalmazott, most, hogy a szavazóktól újabb négy évre bizalmat kapott a Fidesz-kormány, emberségből jelesre kellene vizsgáznia.