MSZP volt, van és lesz - fogalmazott Molnár Zsolt, a párt kampányfőnöke, fővárosi elnöke a Republikon Intézet tegnapi konferenciáján, ahol az LMP-s Schiffer Andrással a választások eredményét értékelték. A szocialista politikus szerint 2018-ban ők lesznek a kormányváltó erő, ám, hogy milyen felállásban, azt ma még nem tudja. Az összefogás kampányát a tizes skálán önkritikusan kettesre értékelte, nem azért, mert keveset dolgoztak, hanem mert veszítettek és a Fidesznek ismét sikerült kétharmadot szerezni.
Bíztak a magas választási részvételben és abban is, hogy az emberek nem érzelmi alapon, hanem inkább a racionális érveket figyelembe véve szavaznak - jelentette ki Molnár. Bevallotta, hittek abban, hogy miután a társadalom nagy része tényleg rosszabbul él és "egyre csökken a demokrácia", megkapják a felhatalmazást a kormányzásra. Hozzátette: ugyan torzít az új választási rendszer, de a baloldali szövetség vélhetően a régi rendben sem győzött volna. "Demokratikus, szociális biztonságra alapuló balliberális kormányzást akartunk, de az emocionális magyar mítosz kétmillió embernek fogódzót adott, a mi mesénkre azonban nem voltak ennyire fogékonyak" - fogalmazott.
A szocialisták stratégiáján Molnár szerint változtatni kell, az európai értékeket azonban a párt nem lépheti át. Molnár azt is elmondta, hogy a szocialisták 2018-ra az "igazi hungarikumokra alapozzák jövőképüket", számtalan lehetőséget látnak a mezőgazdaságban, az idegenforgalomban, a kulturális értékekben, a korrekt külföldi befektetőkben, de ennek megvalósításához jogbiztonság, kiszámíthatóság és tolerancia kell.
Schiffer András, az LMP társelnöke a tizes skálán 6-7-re értékelte pártja mostani teljesítményét. Kijelentette: a választók mérhetetlenül apatikusak voltak, ami nem kis mértékben őket sújtotta. Emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor már a 2002-es választási vereségből is jól jött ki. "Az új magyar kapitalizmusra, az Európával kapcsolatos csalódásra épült az Orbán-stratégia és ezzel szemben nem volt ajánlat" - fogalmazott. Schiffer szerint az ellenzék "Orbán-fóbiája" is a kormányfőt erősítette.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a 168 órában megjelent tegnapi interjújában arra figyelmeztetett: "a politikában fontos az elemzés, de nem lehet hosszan folytatni az önmarcangolást, mert amikor befelé fordulunk, utat is vesztünk". Elmondta, hogy ilyen eredményt senki nem várt, se a jelöltjeik, se az aktivisták nem láttak olyan jeleket, amelyek alapján erre számítottak volna. Az MSZP elnöke azt üzente: el kell gondolkodniuk a baloldali vállalkozóknak, hogy mit tehetnének az egyenlőtlenségek csökkentéséért. Megismételte, Horváth Csaba lesz a szocialisták főpolgármester-jelöltje, mert szerintük győzni tud és jó vezetője lesz Budapestnek.
Bár sokan arra tippeltek, hogy végül Bajnai Gordon lehet Tarlós István baloldali kihívója, az Együtt-PM szövetség vezetője bejelentette: nincs főpolgármesteri ambíciója. A volt miniszterelnök, aki a parlamentbe sem kíván beülni azt is világossá tette, hogy Brüsszelbe sem készül, bár ő lesz a szövetség vezető arca az EP-kampányban. Pártját azonban nem hagyja cserben - mondta. Az ATV Egyenes beszéd című műsorában kifejtette, demokratikus pártban ilyen nagy vereség után illő dolog előrehozni a tisztújítást és a lemondást felajánlani. "Nem értettük meg Magyarországot, nem értettük meg a vágyakat" - Bajnai szerint ez a választási vereség legfőbb oka. Mint mondta, először saját magunkon kell kezdeni az elemzést: vonzóbb ajánlatot kell tenni, mint amit a Fidesz vagy a Jobbik tesz.
Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke szerint súlyos figyelmeztetés volt a választási eredmény. A politikus lapunknak kijelentette: az út, amelyen a baloldali összefogás eddig ment, nem vezet sehová. Jávor szerint el kell szakadni az évtizedek óta a poltikába jelenlévő szereplőktől, ki kell lépni a "törzsközönség világából" és új megjelenési formákat találva mások felé is nyitni. A PM a következő hetekben már meg akarja mutatni a saját politikáját és remélik, hogy ezzel szavazókat tudnak szerezni az európai parlamenti választáson. Erre annál is inkább szükségük van, mert a május 25-i voksolás lehetőséget ad arra, hogy a múlt vasárnapi választás után rövid időn belül szépíteni tudjanak. A párt vezetői szerdán lemondtak és előrehozott tisztújítást hirdettek meg az EP választás utánra.
Négynél többet vár Szanyi
Európai minimálbért, egységes minimálnyugdíjat és ÁFÁ-t akarnak a szocialisták, ezért az Európai Parlamentben (EP) is ezt fogják képviselni - erről Szanyi Tibor, az MSZP EP-listavezetője beszélt tegnap a Hét Olajfa Egyesület rendezvényén. A politikus szerint a brüsszeli parlamentben mostantól baloldali többség lesz, éppen ezért nem megszorításokról, hanem például a gyermekéhezés felszámolásáról, az élet könnyítéséről folyik a jövőben ott a diskurzus.
zanyi biztos abban, hogy pártja négynél jóval több mandátumot szerez a május 25.-i EP-választáson, ő arra tippel, hogy az MSZP öt-hét képviselője lesz Brüsszelben. Amikor azt kérdezték tőle, hogy működött-e a baloldali összefogás, kijelentette: minden ellenkező állítással szemben volt közös programjuk, megszületett az a nyolc pont, és kijelölték azt az öt pillért, amit nem csak itthon, de Európában is képviselni lehet. Megjegyezte, az EP-választáson ugyan külön indulnak a pártok, de nem kell mindenről hosszan egyeztetni, a pálya sem lejt, ezért meri azt mondani, hogy ott növelni fogják mandátumaik számát.
Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője a hallgatóságnak azt mondta, Budapest együttműködés, szabadság és szolidaritáspárti, ami most is kiderült. Megígérte, ha októberben demokratikus vezetése lesz a fővárosnak, amelyiknek ő is a tagja lesz, akkor a Szabadság téri emlékművet eltávolítják és az érdi Szoborparkba viszik.
Összeállt a DK és a Fidesz listája is
Tegnap a Fidesz választmánya elfogadta a párt európai parlamenti listáját, amelyt Pelczné Gáll Ildikó, a kormánypárt alelnöke vezet. A második hely Szájer Józsefé, akit Tőkés László, Deutsch Tamás, Gyürk András, Gál Kinga, Schöpflin György és Erdős Norbert követ.
A 63-as listán ezután Kárpátalja és a Vajdaság képviselője - akiket később neveznek meg -, majd Kósa Ádám, illetve Hölvényi György jelenlegi egyházügyi államtitkár szerepel. Pelczné szerint tíz-tizenkét mandátum megszerzésére van esélyük a májusi szavazáson, ahol összesen 21 magyar EP helyről döntenek a választók.
A Demokratikus Koalíció európai parlamenti listáját Gyurcsány Ferenc pártelnök vezeti, aki azonban nem kíván Brüsszelben dolgozni. Őt Molnár Csaba ügyvezető alelnök, Niedermüller Péter alelnök, Kakuk György és Kerék-Bárczy Szabolcs elnökségi tagok követik.