Az ukrán belügyminiszter előző nap azt mondta, 48 órán belül megoldják a válságot, vagy tárgyalások útján, vagy erővel. Harkivban az ukrán biztonsági erők "terrorizmusellenes" művelet keretében, kiürítették az elfoglalt hivatalokat, 70 épületfoglalót őrizetbe vettek. Luhanszkban tegnap attól tartottak, hogy behatolnak az ukrán rendőri egységek.
A kijevi kormányzat attól tart, hogy az oroszbarát szakadárok kelet-ukrajnai provokációi ürügyet szolgáltatnak Oroszországnak a katonai beavatkozásra. Ukrajna határainál, nyugati becslések szerint továbbra is mintegy 40 ezer orosz katona állomásozik. Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára tegnap Prágában felszólította Moszkvát az orosz katonia egységek visszavonására a határtérségből.
Korábban ezt sürgette Barack Obama amerikai elnök is. A Fekete-tengerre érkezett tegnap a USS Donald Cook amerikai romboló, a Pentagon szóvivője szerint közös hadgyakorlaton vesz részt. A 7. kijevi biztonságpolitikai fórumon tegnap Arszenyij Jacenyuk, az ukrán kormányfő az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint azt mondta, Ukrajna soha nem ismeri el a Krím-félsziget annektálását.
"Ha valaki a szomszédaink közül arra számít, hogy a Krím ügyét levesszük a napirendről, hiábavalóan reménykedik" - mondta. Jacenyuk kilátásba helyezte, hogy Kijev visszaállítja az ellenőrzést az Ukrajna területéhez tartozónak tekintett Krím-félszigeten, azt azonban nem részletezte, hogyan is tennék azt.
Az Európa Tanács parlamenti közgyűlése tegnap az év végéig szólóan felfüggesztette Oroszország szavazati jogát a testületben. A 318 tagú közgyűlésben 145-en mellette, 21-en ellene szavaztak, 22-en tartózkodtak. Az orosz képviselők nem szavazhattak. Az ET-nek 47 ország a tagja, köztük Oroszország és Ukrajna.