Az ukrán belügyminisztérium "terrorellenes" műveletet kezdett tegnap reggel a kelet-ukrajnai Harkiv városában, ahol az oroszpárti szakadárok hétfőn kikiáltották a "harkivi népi köztársaságot".Tegnap késő délután Donyeckben az oroszbarát, önálló Donyecki Köztársaság létrehozását célul kitűző mozgalom egyik vezetője, Vadim Csernyakov bejelentette az ideiglenes kormány megalakulását.
Donyeckben május 11-re hirdettek referendumot a szeparatista erők hétfőn, tegnap Csernyakov jelezte, hogy a népszavazáson feltett kérdéseket és a lebonyolítást egyeztetni fogják a térségbeli hasonló mozgalmakkal, amelyek ugyancsak a Kijevtől való elszakadást tűzték zászlajukra.
Tegnap ugyanis Donyeck és Harkiv után Luhanszkban is bejelentették a függetlenedési szándékot. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) Luhanszk megyei székházát orosz barát aktivisták foglalták el, az épület köré barikádokat emeltek, s a kijevi Majdan mintájára gumiabroncsokat égettek.
A tüntetők európai integráció ellenes és az orosz vámuniót igenlő táblákkal vonultak fel. Kijelentették: létre fogják hozni a Luhanszki Köztársaság parlamentjét, új képviselőket választanak és új hatalmat állítanak fel. A helyzet Harkivban a legfeszültebb, ahol a rendfenntartók és a tüntetők össze is csaptak.
Mindkét fél a másikat vádolja, a táborok között Ukrajna leggazdagabb embere, Rinat Ahmetov közvetít, aki bár korábban Viktor Janukovics hátországához tartozott, de elsők között állt át az új hatalom oldalára és nem támogatja a kelet-ukrajnai szeparatista törekvéseket.
A rendőrség reggel lezárta a város központját, megostromolta és felszabadította a megszállt megyei adminisztráció épületét, őrizetbe vett mintegy 70 szeparatista tüntetőt. Lőfegyverhasználatra nem került sor egyik oldalon sem. A lakosságot nyugalomra intették, napközben újabb zavargásra nem került sor..
Arszen Avakov ideiglenes belügyminiszter sajtóközleménye szerint a kommandósok bevetésére azért volt szükség, mert a harkivi rendőrség nem teljesítette feladatát. Sajtóhírek szerint ezért a megye rendőri állományának 30 százalékát elbocsátják, az információt azonban a szaktárca cáfolta.
A rendőrség különleges egységei a másik két forrongó megyébe, Luhanszkba és Donyeckbe is megérkeztek tegnap. A donyecki megyei kormányhivatalt megszállva tartó szakadárok ma reggelre várták a rendvédelmi erők összehangolt támadását.
Ezért még a nőket is arra kérték, hogy jelenlétükkel támogassák a mozgalmat, menjenek ki a kijevi Majdan mintájára szerveződő tüntetésre, abban reménykedve, hogy a nőkkel megerősített tábort nem rohamozzák meg a kommandósok.
A kelet-ukrajnai feszültség miatt Washington négyoldalú nemzetközi tárgyalásokat kezdeményezett Ukrajna, Oroszország, az Egyesült Államok és az EU képviselőinek részvételével. Oroszország kész részt venni a tárgyalásokon, de csak abban az esetben, ha a dél-kelet-ukrajnai régiók képviselői is meghívást kapnak, jelentette a moszkvai külügy.
A tárgyalások előkészítése mellett az amerikai-orosz egymásra mutogatás is folytatódott. John Kerry amerikai külügyminiszter azzal vádolta Moszkvát, hogy provokátorai szítják a tüzet Kelet-Ukrajnában, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig úgy vélekedett, Washington "saját módszereit tulajdonítja másoknak". Anders Fogh NATO-főtitkár is felszólította tegnap Oroszországot, hogy ne avatkozzon be a kelet-ukrajnai eseményekbe.