A portugál politikus mindazonáltal meggyőződését hangoztatta, hogy az európai polgárok döntő többsége az Európa mellett álló pártokra szavaz. Felszólítom e pártokat: jöjjenek ki a kényelmi zónából. "Európa nem lehet sem technokratikus, sem bürokratikus: demokratikusnak kell lennie. Harcoljunk az egyesült, erős és nyitott Európáért” – mondta Barroso.
Az EB-bizottság elnök az interjúban nagyobb teret szentelt Ukrajnának. Úgy vélekedett, hogy Ukrajna nem érett az uniós tagságra, és a közeli jövőben sem lesz alkalmas a csatlakozásra, mint ahogy a közösség sem készült fel arra, hogy tagjai közé fogadjon egy olyan államot, mint Ukrajna. Ugyanakkor az EU a társulási szerződés révén megnyitott egy sor kapcsolódási pontot. A szerződés politikai részét már aláírták, és az EU egyoldalú vámkönnyítésben részesít ukrán termékeket, valamint 11 milliárd euró értékű támogatást ajánlott.
„Az Európai Uniónak mindent meg kellett tennie, hogy támogassa Ukrajnát a demokrácia és a stabilitás útján. Ez a legfontosabb dolog. És világossá kell tennünk Putyin úr számára, hogy az ő megközelítése elfogadhatatlan – mondta Barroso.
AZ EB-elnök hangsúlyozta: az EU számos partnerországában volt már a "fejlődés motorja", amire a legjobb példa éppen Ukrajna szomszédja, Lengyelország, ahol a hazai össztermék (GDP) 20 év alatt megháromszorozódott az ukrán GDP-hez képest, és így az egy főre jutó GDP jelenleg már 9000 dollárral meghaladja az ukrajnai szintet, pedig 1990-ben még Ukrajna állt előrébb.