A Washington Post aggódik a Jobbik előretörése miatt. Idézték az Európai Zsidó Kongresszus elnökét, aki sötét napnak nevezte a szélsőjobb sikerét. Kiemelte, hogy egy nyíltan neonáci erő "szavazatnyereségét" ébresztőnek kell tekinteni egész Európa számára, ráadásul az eredmény erős hátszelet jelent más szélsőséges pártoknak is a jövő havi EP-választások előtt. A Fidesz-hívek szemében ugyanakkor az újabb kétharmad igazolja az unortodox gazdaságpolitikát, amely a magánszektor rovására jelentősen kiterjesztette az állam szerepét és fokozta a bizonytalanságot a befektetők körében - számolt be az amerikai lap.
A Reutersnál úgy fogalmaztak, a Fidesz győzelme miatt a nemzetközi üzleti világ most megint egy megjósolhatatlan időszak elé néz, sőt néhány nagy céggel szemben ellenséges lépések várhatók. A londoni székhelyű hírügynökség kiemelte, sok magyar a nemzeti érdekek védelmezőjének tekinti a miniszterelnököt, és díjazzák az szja és a rezsi csökkenését. Idézték a georgia-i egyetem egyik tanárát, aki úgy fogalmazott: a Jobbiknál különb eredményt idáig még egyetlen szélsőséges párt sem ért el Európában. Elsősorban azért nevezte ezt megdöbbentőnek, mert az egyik legszélsőjobboldalibb tömörülésről van szó.
Hasonló véleményt fogalmaztak meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung internetes kiadásában is. A konzervatív német lap megjegyzi, az Orbán-kormánytól az eltelt négy évhez hasonló intézkedéseket lehet várni a következő ciklusban. Olyanokat, amelyekkel kivívhatja az Európai Unió haragját. További terheket ró a külföldi érdekeltségű energiacégekre. Bár a kormányzati politika nyomán az ország maga mögött tudhatja a recessziót, közgazdászok a forint értékvesztésétől tartanak a jegybank kamatdöntő intézkedései miatt.
Az ugyancsak német Die Welt arról írt, hogy a magyarok újabb négy évre adtak felhatalmazást Orbán Viktornak, de nem azért, mert annyira meggyőző volt, hanem az ellenzék megosztottsága miatt. Orbán a demokrácia és a gazdaság szempontjából aggályos törvényekkel az elmúlt időszakban többször is kiváltotta az unió neheztelését. Példaként említették média "megrendszabályozását", és kitértek arra is, hogy a Magyar Nemzeti Bank gyakorlatilag már nem független.
A Süddeutsche Zeitung szerint a Fidesz az általa keresztül vitt választási törvénynek köszönheti, hogy aránytalanul sok mandátumra számíthat. A nemzeti-konzervatív populizmus, amely éppen diadalt arat Magyarországon, nem új jelenség Közép-Kelet-Európában. "Lásd a Kaczynskikat, Ficot vagy Vaclav Klaust" - fogalmaztak a lapban. A térségben majdnem mind a 9 állam átélte az útvesztésnek ezt a szakaszát, ám utána a konszolidáció ésszerű útját választották, együttműködve az európai partnerekkel, illetve a nemzetközi hitelezőkkel.
Orbán Viktor személysiégét elemezte a Der Standard. Ő nem egyszerűen győztes típus - írta róla az osztrák újság -, a jelleme mindenekelőtt kockázatos. 2010 óta olyan politikusnak mutatkozott, aki sokkal többet akar, mint a választásokon győzni és kormányozni. Ez a jövőben is így lesz: mindent maga akar meghatározni, amihez hidegre teszi azokat, akik útjába állnak. Amennyire csak lehet, kikapcsolja a nyugati demokrácia lényegét, az állandó váltógazdálkodást, a hatalom körforgását a pártok között, a hozzá kapcsolódó kisebbségvédelemmel együtt. Olyan politikus lett, aki autoriter és nem tűri a bírálatot. Az Orbán-rendszer veszélyei nem korlátozódnak Magyarországra.
A szintén osztrák Kurier szerint Orbán nem fog hidakat építeni, inkább megszilárdítja abszolút uralmát. Felidézték, egyszer úgy nyilatkozott a lapnak, hogy minden politikus olyan hatalomról álmodik, mint amilyen neki van. Hogy megint kétharmadot ért el, abban szerepe volt az erőtlen, megosztott baloldali ellenzéknek, amely semmit nem tudott szembeállítani az öntudatos populistával - írták hozzátéve, ennek ellenére a győzelem nagyságát Orbán Viktor a Fideszre igazított választási törvénynek köszönheti.
Negyedszázad alatt Orbán liberálisból konzervatívvá, nacionalistává vált - ezt Fjodor Lukjanov orosz külpolitikai szakértő írta a Kommerszant című orosz gazdasági napilapban. A szerző szerint huszonöt évvel ezelőtt a kompromisszumot nem ismerő, liberális Orbán Viktor élharcosa volt azoknak, akik Magyarország európai jövőjét akarták, és küzdöttek a szovjet örökség ellen. Negyedszázad alatt ő és pártja konzervatívvá, rendkívül nacionalista erővé vált.