"Nem is értem, milyen indokkal jelöltek ki szavazókört óvodákban" - így reagált Fábián Katalin arra, hogy meghalt egy idős férfi az egyik szentendrei óvodában kialakított szavazókörben vasárnap délután. A Magyar Óvodapedagógiai Egyesület elnöke úgy fogalmazott, a három-hat éves gyerekek jellemzője, hogy a földön játszanak, mindenhez hozzányúlnak. Nem közegészségügyi szakember - mondta magáról -, de szerinte nem helyes, hogy kisgyerekeket nevelő intézetbe bármilyen indokkal idegenek ki-be járhatnak. Fábián Katalin megjegyezte, lehetetlen egyetlen éjszaka alatt megfelelően fertőtleníteni, ami a vasárnapi haláleset miatt különösen indokolt lenne.
Lapunk megkereste a Szentendrei Református Óvodát, itt történt a haláleset. Az egyik óvodapedagógus elmondta, már tradíció, hogy az intézményükben szavazást tartanak. Először az önkormányzat jelölte ki őket, amikor az egyház átvette az intézményt, ő is támogatta azt, hogy ebben az óvodában lehessen szavazni. "Tegnap úgy indult a reggel, mintha semmi különös nem történt volna" - mondta -, "a dajkákat reggel hat órára rendelték be, ők fertőtlenítős tisztítószerrel alaposan felmosták a parkettát. Ez a korábbi években is így történt, a szavazók nem nyúlnak a játékokhoz" - jegyezte meg.
A szavazóhelyiségeket a helyi választási iroda vezetője jelöli ki a választási eljárásról szóló törvény alapján. Eszerint "a szavazókörök számát, sorszámát és területi beosztását, valamint a szavazóhelyiségek címét a helyi választási iroda vezetője határozattal állapítja meg úgy, hogy egy szavazókörre mintegy hatszáz, legfeljebb ezerötszáz, a központi névjegyzékben szereplő választópolgár jusson, de minden településen legyen legalább egy szavazókör."
A Népszava az állami tisztiorvosi szolgálatnak a következő kérdéseket tette fel az esettel kapcsolatban:
- Ha közintézményben, például óvodában - tisztázatlan - haláleset történik, kötelező-e fertőtlenítést vagy más higiéniai intézkedést végrehajtani az újbóli nyitás előtt?
- Egyáltalán milyen szabályok szerint megengedhető, hogy tömérdek felnőtt menjen szavazni egy gyermekintézménybe?
- Milyen higiéniai előírások tartandók be a gyermekek védelmében?
- Mely jogszabály teszi lehetővé az óvodában történő szavazókör kialakítását?
- A szavazást követően mit kell tennie az alkalmazottaknak?
Késő délután érkezett az ÁNTSZ válasza: "A szavazókörök kialakításával összefüggésben a jogszabályok nem utalnak az egészségügyi hatóság hatáskörébe feladatot, a nevelési-oktatási intézmények más célra történő hasznosítására vonatkozó közegészségügyi tartalmú jogszabály nincs. Az intézmény fenntartója vagy működtetője határozza meg, hogy a gyermekintézmény a nyitvatartási időn túl kiadható-e más célra. Az intézmény működésével kapcsolatos szabályokat a nevelési-oktatási intézmény szervezeti és működési szabályzata(SZMSZ) határozza meg, így azokat is, amelyek megtartása kötelező az intézmény területén tartózkodó szülőknek, valamint az intézménnyel kapcsolatban nem álló más személyeknek. Közegészségügyi elvárás, hogy az intézmény más célra történő hasznosítását követően, a szokásos nagytakarítás során használt fertőtlenítő hatású takarítószerekkel alapos takarítás történjen. Ezen túl járványügyi intézkedésre csak járványügyi esemény ad okot. A váratlan haláleset nem tartozik ezek közé."
A népegészségügyi szolgálat szerint, tehát minden rendben van. Hogy törvényi szempontból jogos-e a felvetés: halott után fertőtleníteni kell, aligha kérdéses. Vagyis: óvodában a halott bácsi helyén másnap nyugodtan lehet reggelizni.
Megkérdeztük a rendőrséget is, hogy ha közintézményben - tisztázatlan - haláleset történik, a helyszínelést követően kötelező-e fertőtlenítést vagy más higiéniai intézkedést végrehajtani az újbóli nyitás előtt. Az ORFK sajtószolgálata későbbre ígért választ.