Választás - 2014;részvételi arány;

- Alacsony volt a részvétel

Csak 1998-ban (az akkori első fordulón) vettek részt a mostaninál is kevesebben az országgyűlési választáson. A tegnapi voksoláson ugyanis este hét óráig az arra jogosultak 60,21 százaléka szavazott, míg például 4 évvel ezelőtt 64,38, 2006-ban 67,83, 2002-ben pedig 70,53 százalék volt ugyanez az arány. 

Korábban ugyan 60 százalék alatti részvételt jelentettek, de ezt késő este javították. A legtöbben egyértelműen Budapesten mentek el szavazni, voltak kerületek - mint például a II., XI., XII., a XIV. és a XX. - amelyekben a választásra jogosultak 70 százalékánál is többen voksoltak. Eközben a vidéki megyékben lényegesen kevesebben vonultak az urnákhoz, a legkevesebben Bács-Kiskun megye hat választókerületében, amelyekben a részvétel mindössze 50 százalék körüli volt.

A szavazatok feldolgozottságából már korán látszott, hogy a Fidesz jelentős többséget szerzett az egyéni választókerületekben vidéken, a kormányváltó szövetség jelöltjei pedig Budapesten szerepeltek jól. A nagyjából véglegesnek - de korántsem hivatalosan - tekinthető eredmények azonban hajnalban esedékesek.

A voksolás ezúttal is elhúzódott. Csak este kilenc előtt kilenc perccel zárt be az utolsó szavazókör a fővárosi XIII. kerületben. A választások lebonyolításáért felelős intézmények vezetői szerint ennek ellenére minden a legnagyobb rendben zajlott.

Valójában sok helyen nem volt zökkenőmentes a szavazás, hosszú sorok kígyóztak a szavazóköröknél azokban - az elsősorban fővárosi - választókerületekben, ahol az átjelentkezők választhattak. Patyi András, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke ugyanakkor azt mondta: minden a tervek szerint alakult.

A kincstári optimizmust Pálffy Ilona is osztotta. Szerinte elenyésző számú probléma adódott a tegnapi napon, s igazából minden jól ment. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke többszöri kérdésre sem kívánt felelőst megnevezni, amiért a hivatalos urnazárát, azaz este 7 órát követően még több fővárosi kerületben zajlott a szavazás. Ugyanakkor átgondolandónak nevezte, hogy az átjelentkezések online kérelmezési lehetőségének határidejét korábban határozzák meg, valamint hogy a szavazóköröket jobban felkészítsék az átjelentkező választók rohamára.

Kérdésünkre, igaz-e, hogy a XII. kerületben miért nem engedélyezték, hogy nagyobb vagy több szavazóköri helyiségben voksoljanak az átjelentkezők, Pálffy azt mondta: egy szavazóköri bizottságnak egy elnöke van, így nem dolgozhatott külön termekben a testület.

Levélben jobban teljesítettek

A szavazatok feldolgozása a külhoni választópolgárok levélvoksai, valamint a külképviseleti szavazatok és az átjelentkezéses választók voksai miatt a következő hétre tolódik, szombatra érkezik ugyanis be valamennyi urna és a külképviseleteken, illetve az egyéni választókerületekben leadott levélvoksok is.

A levélszavazatok feldolgozása még vasárnap késő este is alacsony volt, mert a 110 ezer, már beérkezett voksnak is csak valamivel több, mint 29 ezret dolgoztak fel (ebből 27 ezernél is több a Fidesz-KDNP-re érkezett).

Az országosan leadott szavazatok 41,54 százalékának összesítése után az egyéni választókerületi eredmények a következők a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint: