Európai Bizottság;Orbán Viktor;Felcsúti Utánpótlásnevelési Alapítvány;Nemzeti Sportintézet;Tamás Henriette;

Fotó: Vajda József/Népszava

- Kedvezményezett a felcsúti utánpótlás

Orbán Viktor miniszterelnök egy korábbi interjújában arról beszélt: büszke arra, hogy a felcsúti stadion csak magánadományokból épül, nem vettek hozzá igénybe állami támogatást. Tévedett. A Felcsúti Utánpótlásnevelési Alapítványhoz a labdarúgásba befolyt összes adókedvezményes támogatás mintegy egyötöde került - több mint a Debrecenhez vagy az Újpesthez. A TAO pedig közjogi értelemben közpénz: állami támogatás, engedélyeztetni kellett az Európai Bizottsággal. A TAO-pénzek felhasználásának ellenőrzését a Nemzeti Sportintézet végzi. Lapunk interjút kért Tamás Henriette-től, az intézmény főigazgató-helyettesétől.

- A tavalyi évben az érintett öt látvány csapatsportágba (labdarúgás, kosárlabda, kézilabda, jégkorong és vízilabda) mennyi TAO-pénz folyt be?

- A 2012/2013-as támogatási időszakban 118,9 milliárd forint összegben igényeltek támogatást, amelyből 58,5 milliárd forint került jóváhagyásra. A kiállított támogatási igazolások alapján 43 milliárd forint lehívása történt meg.

- Ebben az esztendőben mennyivel számolhatnak az érintettek?

- A 2014-es támogatás mértékére vonatkozóan jelenleg nem tudunk adattal szolgálni. A donorok támogatási hajlandósága előzetesen nem prognosztizálható.

- Arról van adatuk, hogy a 43 milliárdból mennyi jutott az utánpótlás- és tömegsportra, s mennyi az infrastruktúra fejlesztésére?

- Az infrastruktúra-fejlesztések közösségi közcélú kötelező hasznosítása pénzben egyelőre nehezen kifejezhető. Nagy részük még csak most realizálódik. A 2012/2013-as támogatási időszakban az építési beruházásokra fordított támogatás összege 26,7 milliárd forint volt, míg utánpótlás-nevelésre 16 milliárd forintot fordítottak.

- Egy korábbi felmérés szerint a kis- és közepes vállalkozások több mint 30 százaléka vett részt a TAO-programban. Mitől ennyire kedvelt a program? A cégek tisztában vannak a kedvező adózási lehetőséggel?

- Tekintettel arra, hogy az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló kormányrendelet alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium felel az adópolitikáért, adózással kapcsolatos kérdésekben forduljanak a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz.

- Azt viszont csak megmondhatja, miért volt szükség tavaly törvénymódosítással változtatni a TAO-szabályokon?

- Több módosításra is sor került. Ennek részeként a vállalkozások - a TAO-támogatás mellett - az általuk igénybe vehető adókedvezményért cserébe immár úgynevezett kiegészítő sportfejlesztési támogatást is nyújtanak. Aztán a szakszövetségek lehetőséget kaptak, hogy döntéseik során esélyegyenlőségi, kompenzációs tételeket is figyelembe vegyenek az elosztási elvek meghatározásakor. Ezzel a kisegyesületek helyzetének javítása volt a cél. Az ellenőrzésben, illetve az ehhez kapcsolódó szakmai munkában pedig nagyobb hatáskört kaptak a látvány-csapatsportok támogatásában érintett sportági szakszövetségek.

- És mégis a legtöbb pénz a labdarúgásba folyik be...

- Való igaz, a futball a végösszeg csaknem felében részesül. A 2012/2013-as támogatási időszakban kiállított igazolások alapján az összesen lehívott 43 milliárd forintos összeghez képest 21,3 milliárd forintban részesült. Ez 49 százalékot jelent! Azonban ez az arány még mindig messze elmarad az igazolt sportolók számarányától. A látvány-csapatsportok sportolóinak 75 százaléka labdarúgó...

- Rendben, de ez még mindig nem magyarázat arra, hogy a támogatások egyértelmű nyertese a Felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítvány legyen. Az Orbán Viktor miniszterelnök által gründolt intézményhez az összes focitámogatás egyötöde került.

- A felcsúti programok szakmai bírálata, valamint a támogatás nagyságának megítélése a Magyar Labdarúgó Szövetség hatáskörébe tartozik.

- Minthogy az NSI végzi a TAO-pénzek elköltésének ellenőrzését: Felcsúton vagy másutt találkoztak-e kirívó szabálytalansággal az elmúlt 3 évben?

- A források felhasználását szigorú protokoll alapján végrehajtott, szakmai és pénzügyi megvalósíthatósági vizsgálat és ellenőrzési mechanizmus követi. A sportfejlesztési programot mindenekelőtt jóvá kell hagyatni. Aztán negyedévente előrehaladási jelentéseket kell benyújtani, az NSI ezeket is folyamatosan figyeli, ráadásul a megvalósítás fázisában a szövetségek is fontos szerepet kapnak. A sportfejlesztési programok támogatási időszakot követő lezárása után - 20 millió Forint fölötti támogatás esetén - független könyvvizsgáló által hitelesített záró elszámolás benyújtására és vizsgálatára kerül sor. A háromfordulós ellenőrzés keretében az NSI folyamatosan végezte az ellenőrzésé és a megújuló, vagy újonnan épülő létesítmények helyszíni szemléjét. Kérdésére a rövid válasz: ilyet nem tapasztaltunk.

Kiemelt sportágak, kiemelt dotációja

16 kiemelt sportág (asztalitenisz, atlétika, birkózás, evezés, cselgáncs, kajak-kenu, kerékpársport, korcsolyasport, ökölvívás, öttusa, röplabda, sportlövészet, tenisz, torna, úszás és vívás) 2020-ig 135 milliárd forintos támogatásban részesül majd, tavaly 12,5 milliárdot már szétosztottak közöttük. Ezek a sportágak nem jutnak hozzá a társasági adókedvezményből befolyó összegekhez, amelyeket az öt látvány-csapatsportág, a labdarúgás, a kosárlabda, a kézilabda, a jégkorong és a vízilabda használhat fel.

Milliárdok, a profiktól távol?

A 2012/13-es szezonban a megelőző évi 19,1 milliárdról 23,3 milliárd forintra emelkedett a labdarúgó-egyesületek számára jóváhagyott TAO-támogatási összeg. Két év alatt tehát a végösszeg 42,4 milliárd. Az MLSZ szerint ebből a pénzből a klubok egyetlen forint támogatást sem költhettek profi futballisták fizetésére. A pénzek túlnyomó többsége tárgyi feltételek megteremtését és az utánpótlás-nevelés megfelelő hátterének biztosítását szolgálta.

A TAO-támogatások több mint 80 százaléka az utánpótlás- és tömegsport fejlesztését, tömegek futballozását szolgálta. A fennmaradó 20 százalék is csak olyan módon jut a professzionális klubokhoz, hogy azt a nézők kulturált szórakozását szolgáló infrastruktúra fejlesztésére, illetve utánpótláscsapataik működésére költhetik - olvasható az MLSZ honlapján.

1945.04.04. "Három nap alatt a Muraköztől a Dunáig mindenütt a határra vagy a határon túlra szorították vissza az ellenséget és a Duna északi partján Pozsonyig törtek előre. Nagy sikerek Berlin előterében és Sziléziában is". 1945.04.05. Magyarország egész területe felszabadult! Pozsony elesett - A Vörös Hadsereg Bécstől nyolc kilométerre.