útlevél;vallomás;Simon Gábor;

Illusztráció. Fotó: Thinkstock

- Vallomást tett Simon Gábor: "nincs bissau-guineai útlevelem"

Saját kérésére ma vallomást tett Simon Gábor az ügyészségi nyomozók előtt, és elmondta, hogy soha nem volt bissau-guineai útlevele - se igazi, sem hamisított -, továbbá soha nem kért meg senkit, hogy a nevében ezzel nyisson számlát, a MagNet Bankban pedig nem járt. 

A volt szocialista politikus ügyvédje, Nagy István lapunknak elmondta: mivel Simon előzetes letartóztatásának egyik fő indoka az állítólagos útlevélhez kapcsolódó, felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás volt, bizonyítási indítványokat tett ezzel kapcsolatban.

Egyrészt kérte, hogy az ügyészség nyilatkoztassa a MagNet Bank alkalmazottait, hogy látták-e a bankban egyáltalán Simont, vagy valaki intézett-e a nevében számlanyitást, másrészt kérte, hogy a vádhatóság foglalja le a bank biztonsági kameráinak felvételeit bizonyítékként. Simon azt is kérte, hogy az ügyészség - ha valóban lefoglalták az állítólagos útlevelet -, akkor azt mutassák be neki, "szembesítsék" vele, hiszen ő azt állítja, hogy ilyenje sosem volt, megbízást sem adott senkinek  ilyen beszerzésére, intézésére. Az ügyész kérdésére, hogy Magyarországon kívül bármely más államnak állampolgára-e, más állam útlevelével rendelkezik-e, Simon határozott nemmel felelt - tette hozzá ügyvédje.

Simon Gábort, akit az ügyészség utoljára több mint két hete, március 10-én hallgatott ki, és rögtön őrizetbe is vett, majd a két nappal később elrendelt előzetes letartóztatása óta a Nagy Ignác utcai börtönben van, a mai kihallgatás idejére a Központi Nyomozó Főügyészség Könyves Kálmán körúti bázisára szállították. Kérdésünkre, hogy a százmilliók forrását feltárta -e Simon mai vallomásában, vagy az elmúlt napok híreire - mint például a fellelt további külföldi bankszámlák, az állítólagos fecsegése az állítólagos fogdaügynöknek - kitért-e egyáltalán, az ügyvéd azt válaszolta: ezek a témák nem merültek fel a vallomástételnél és az ügyészek sem kérdeztek rá.

Hivatalosan lefordíttatta a Greenpeace az orosz-magyar paksi hitelszerződést, hogy az oroszul nem tudók is meggyőződhessenek a hitelfeltételekről és a paktum eddig rejtett részleteiről – vette észe a hvg.hu. Az egyezmény a március 10-i állapotot tükrözi, ezt követően az orosz pénzügyminisztérium és a magyar gazdasági tárca még egyeztethetett, mielőtt mintegy tíz nappal ezelőtt kölcsönösen és titokban aláírták azt.