Reflex;DNS;Orbán-esküvő;

DNS-mintavételi jegyzőkönyv

- DNS-t vettek az Orbán-esküvőn dolgozóktól

A legszigorúbban védett vezetők sincsenek biztonságban a tolvajoktól. Kiderült: Orbán Ráhel esküvőjén elloptak egy mobiltelefont. A bűntény kivizsgálását a legjobb hazai gyilkossági nyomozókra bízták. Az eseményen dolgozóktól még DNS-mintát is vettek, hogy kiderüljön, ki a tettes. A vendégeket nem háborították ilyesmivel. A vizsgálat már fél éve tart, de a mobil nem került meg – derült ki egy felszolgáló beszámolójából.

Egy, az Orbán Ráhel esküvőjén felszolgálóként részt vett férfi arról számolt be honlapján, hogy tavaly novemberben a rendezvény dolgozóit megkereste a Nemzeti Nyomozó Iroda azzal a kéréssel, hogy jelenjenek meg tanúkihallgatáson, mert a lagziban elloptak egy telefont az egyik vendégtől.

Csókási László azt írta „a meglepődésem ott váltott át sokkba, amikor a nyomozótiszt az első adandó alkalommal közölte, hogy minden dolgozótól DNS-mintát vesznek! Eszem ágában sem volt hozzájárulni a DNS-minta adásához.”

A férfi szerint több mint 60 ember dolgozott a Tiborcz-birtokon azon az éjjelen (pincérek, konyhai személyzet, őrök.) A legtöbben azonnal hozzájárultak a vizsgálathoz.

Költői kérdést tesz fel Csókási: vajon rendeltek-e már el DNS-vizsgálatot egy eltűnt telefon miatt?

A helyszínen állítólag megtalálták az ellopott telefon tokját, amin rajta maradhatott a tettes DNS-e.

Az esküvő helyszínét az alkalmazottak egyébként nem hagyhatták el, sőt az elején mindenkitől elvették a telefonját, és elzárták. Csak a rendezvény végén adták vissza mindenkinek.

Ráadásul diszkriminációnak tartja a férfi azt, hogy csak a dolgozókat hallgatják ki, és csak tőlük kérnek DNS-t, a vendégek esetében ez miért nem merült fel?

Csókási először megtagadta a DNS leadását, de egy második kihallgatásra is beidézték, ahol figyelmeztették, hogy akár kétszázezer forintos rendbírsággal is sújthatják, ha makacskodik. Így végül levették a mintát.

DNS-mintavételi jegyzőkönyv

DNS-mintavételi jegyzőkönyv

A nyomozás feltehetően még tart, de egy bő hónappal ezelőtt még bizonyosan, mert az elismervény tanúsága szerint február 25-én 1100 forintért vásárolta meg a férfi a kihallgatásáról készült iratokat – a két jegyzőkönyv ugyanis 11 oldalas volt, oldalanként száz forintjával.

Különös a történetben, a kisebb értékre elkövetett lopás vétsége – tehát nem bűntett – ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda életvédelmi osztálya jár el, magyarul a legjobban képzett hazai gyilkossági nyomozók keresik a telefont.

Maga a nyomozás és a DNS-vizsgálatok költsége nyilvánvalóan jóval meghaladhatja az ellopott telefon értékét.

Az ároktői banda nem volt elég fontos
Egy évvel ezelőtt az ároktői rablógyilkos banda tagjait azért kellett kiengedni a letartóztatásból, mert nem készült el időre a DNS-vizsgálat eredménye. A bíróság akkor megállapította, hogy a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetet hibája a késés, és emiatt 400 ezer forintra meg is bírságolta, mert az előre kiszabott határidőhöz képest is egy évet és négy hónapot késtek. A végül 2013. márciusára elkészített szakértői vélemény viszont nem volt kielégítő, így még kiegészítő vizsgálatot is el kellett rendelniük. Ez sem készült el időre, így nem tudtak ítéletet hirdetni.

Magyar György ügyvéd lapunknak elmondta: a büntetőeljárásban a tanú kötelezhető a DNS-minta adására, kivéve, ha a tanúvallomást egyébként megtagadhatná -. ha például önmaga ellen szolgáltatna bizonyítékot. Nyilvánvalóan aránytalan intézkedés egy kisebb értékre elkövetett lopás esetében a DNS-minták vizsgálatának elrendelése. Tudni kell, hogy az ilyen vizsgálat elvégzésére alkalmas hazai laboratóriumok túlterheltek és alulfinanszírozottak. Gyakran hónapokat húzódik a súlyos, életellenes bűncselekmények miatt indult büntetőeljárások lefolytatása, mert a kirendelt szakértő vegyszerhiány miatt nem képes a vizsgálatot elvégezni. Ilyen esetekben a gyanúsított előzetes letartóztatásban várja az eljárás végét. Egy alapos DNS-vizsgálat ára 150.000 forint, a szűrőteszt elvégzése 30.000-be kerül. 

Magyar György szerint valószínűleg mindenki jobban járt volna, ha a rendőrség egy vizsgálat árából vesz egy új telefont a sértettnek. Figyelemre méltó, hogy a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja. Ha gúnyolódni akarnék, azt mondhatnám, hogy talán azért, mert az ügyben a felségsértés gyanúja is felmerült.

Megkerestük a rendőrséget is, választ későbbre ígértek.

Szinte nincs is olyan ember manapság, aki valamilyen formában ne használná a számítógépet: vannak, akik pusztán kikapcsolódásként nyomogatják a billentyűzetet, de a legtöbbeknek fontos munkaeszközük, és egy nap 8 órát a monitor előtt töltenek. Ez persze sok esetben kellemetlen problémákhoz vezethet - ilyen többek között a sok gépelésből adódó ínhüvelygyulladás.