Úgy tűnik, mintha valamilyen háttéralku kényszerítette volna a magyar kormányt arra, hogy aláírja a paksi atomerőmű bővítésének finanszírozására vonatkozó tízmillió eurós (mintegy háromezer milliárd forintos) hitelszerződést az orosz féllel még ebben a kormányzati ciklusban - nyilatkozta lapunknak Deák András György. A Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa úgy véli: a kormány csupán azért nem erőltette át a parlamenten az egyezmény jóváhagyását, mert az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt a szokásosnál is hevesebb viták övezték volna a paktumot.
Az ugyanakkor nem vall a kormányzat részéről előrelátásra, hogy egy héttel a választások előtt köt ilyen horderejű megállapodást a nyilvánosság kizárásával, tudván, hogy az egyezség aláírása "idő előtt" kiderülhet - jegyezte meg a szakember. Hozzátette: a megegyezést a következő parlament vélhetően majd valamilyen "salátatörvénybe csomagolva" hagyja majd jóvá, ha marad az Országgyűlésben a fideszes többség. Információink szerint a finanszírozási szerződést Orbán Gábor, a gazdasági tárca államtitkára írta alá titokban tíz nappal ezelőtt. Az ügy érdekessége, hogy a paktumról még az országgyűlési képviselők sem kaptak semmilyen tájékoztatást, beleértve a kormánypárti oldalt is.
Tukacs István, az Országgyűlés gazdasági bizottságának tagja szintén úgy látja, hogy a Fidesz ismét az utólagos pecsétnyomó szerepét szánja a parlamentnek. Vagyis egy már megkötött szerződést kell elfogadnia, miközben a jogrend szerint előre ki kellett volna kérni a honatyák engedélyét az egyezmény szignálásához. A normális menetrend az lett volna, hogy a kormány az érintett országgyűlési bizottságok elé terjeszti a hitelszerződéssel kapcsolatos törvényjavaslatot, így például a gazdasági, a fenntartható fejlődés, illetve a nemzetbiztonsági bizottság elé. Majd azok jóváhagyó döntése után kerülhetett volna a plenáris ülés elé a javaslattervezet, ahol először az általános, majd a módosító indítványok befogadása után a részletes vitát kellett volna lefolytatni a határozat elfogadása előtt.
Az Orbán-kabinet azonban visszaélve a hatalmával, teljes mértékben mellőzte mind a szakmai, mind a társadalmi vitát az egyezményről. Így az nem tekinthető érvényesnek - állítja Tukacs István. A szakpolitikus kijelentette: ha a baloldal jut kormányra, népszavazást kezdeményez a kérdésről, mert az emberek megkérdezése nélkül nem dönthet az ország vezetése egy ilyen horderejű kérdésben.
A Greenpeace felszólítja a magyar kormányt, hogy oszlassa el a ködöt Paks 2 szerződésével kapcsolatban. Így adjon arról tájékoztatást, hogy szükséges-e parlamenti szavazás a szerződés életbe lépéséhez, vagy csak tájékoztatni kívánják a parlamentet; s arról, érvénybe lépett-e már a szerződés.
Miközben az EU az ukrán válság kapcsán minden erőt bevet az orosz energiafüggőség minimalizálására, hazánk kormánya mindent elkövet, hogy egyre szorosabban kössön minket Oroszországhoz.
Ma a Batthyány téren (a Duna menti kerékpárúton, a Margit híd irányában) Greenpeace-aktivisták látványos demonstrációval tiltakoznak Magyarország egyre nagyobb mértékű energiafüggősége ellen.