A festmények megtalálásának kalandos történetét Dario Franceschini olasz kulturális miniszter és Mariano Mossa, az olasz csendőrség műemlékvédelmi egységének parancsnoka ismertette szerdai sajtótájékoztatójukon.
Paul Gauguin (1848-1903) és Pierre Bonnard (1867-1947) francia festők alkotásairól van szó, amelyeket magángyűjtőktől 1970-ben Londonból loptak el.
Gauguin 1899-ben festett csendéletén (Fruits sur un table ou nature morte au petit chien) a gyümölcsök egy asztalon vannak elhelyezve és a képre egy kiskutyát is festett a művész. Az eredeti festményhez képest a megtalált valamivel kisebb, a feltételezések szerint a rablók levágtak belőle egy darabot. A mű értékét 15-35 millió euróra becsülik (4,5 - 10,5 milliárd forint).
A 600 ezer eurót (180 millió eurót) érő Bonnard-kép egy kertben ülő nőt ábrázol két székkel (La femme aux deux fauteuils).
A műveket 1974-ben egy torinói munkásember vásárolta meg az akkori olasz államvasutak rendezte árverésen. A képeket az egyik, Párizs-Torinó között közlekedő vonaton felejtették, és mint talált tárgyat, amelyért senki sem jelentkezett, elárverezték. A torinói férfi 45 ezer lírát fizetett értük. Ez az összeg ma mintegy 23 eurónak felel meg.
A képek az új tulajdonos torinói konyhájának falára kerültek. A férfi későbbi nyugdíjazása után Szicíliába költözött és a festményeket is magával vitte.
A műveknek az olasz csendőrségnek az elveszett műkincseket vadászó egysége idén talált a nyomára.
Mariano Mossa csendőrparancsnok elmondta, hogy a képek eredeti londoni tulajdonosai időközben elhunytak, de örököseik visszakövetelhetik a festményeket. Az olasz kulturális tárca vezetője a csendőrség ezen egységének munkáját méltatta hangoztatva, hogy szűk létszámmal működik, összesen 250 csendőr kutatja fel az Olaszországból eltűnő etruszk szarkofágokat és az Itáliába csempészett műkincseket is.