Policy Agenda;kis- és középvállalkozás;

- Nem érdemel közepest sem a kormány gazdaságpolitikája

Közepesnél is gyengébbre értékelik a kis- és középvállalkozók az elmúlt négy év gazdaságpolitikájáról, de abban megosztottak, hogy szükség van-e kormányváltásra – derül a Policy Agenda felméréséből.

A kis- és középvállalkozások vezetői számot adtak arról, hogyan értékelnék az elmúlt négy év gazdaságpolitikáját egy 1-től 5-ig terjedő skálán osztályozva. A relatív többség (27%) megbuktatná a kormányt, míg a második legnagyobb tábora (24%) annak a véleménynek van, hogy a kabinet a legjobb teljesítményt ezen a területen nyújtotta.

Az intézet megkérdezte azt is, hogy milyen irányvonalat tartanának szükségesnek az elkövetkező kormányzati ciklusra. Bár a magyar KKV vezetők 42%-a azt mondta,  hogy nincs szükség változtatásra és helyesli a jelenlegi gazdaságpolitikát, a válaszolók 58%-a szerint kisebb (17%) vagy nagyobb változtatások (41%) kellenének. A cégvezetők meghatározó része (39%) azt gondolja, hogy oly mértékben rossz a jelenlegi irányvonal, hogy ennek korrekciójára a jelenlegi kormány nem képes.

Bár a felmérés nem terjed ki a cégvezetők pártszimpátiájára, az adatok azt mutatják, hogy ez a kérdés a választások előtt pár nappal alapvetően meghatározza véleményüket. Azon cégvezetők ugyanis, akik úgy ítélték meg egy korábbi kérdésben, hogy az elmúlt négy év gazdaságpolitikai munkája 3-as, vagy 4-es osztályzatot érdemel, mintegy fele részben (51%) azt mondták, hogy nem tartják fontosnak a változtatást. Azaz az adatok szerint a többség egyértelműen inkább elégedetlen, de ez az elégedetlenség nem egyértelműen transzformálódik kormányváltást akaró szavazattá.

A cégvezetők 65%-a, arra a kérdésre, hogy ismerik-e a választásokon induló pártok gazdasági elképzeléseit, igennel válaszolt. 23% kíváncsi lenne a programokra, de nem találkozott velük. 12%  viszont nem ismeri, és nem is kíváncsi a pártok programjára. Azok közül, akik úgy nyilatkoztak, hogy ismerik a pártok gazdaságpolitikai szándékait, 30%-ban mondták azt, hogy kormányváltást akarnak. Az aktív, de ismerethiánnyal küzdők között 63%-ban az a vélemény, hogy alapvető változásra, és kormányváltásra van szükség. Még azok között is minimális többsége (50%) van a kormányváltást akaróknak, akik nem is kíváncsiak a pártok gazdasági programjára.

A kutatás adatai azt mutatják, hogy nagyon megosztottak a cégvezetők abban a kérdésben, hogy a KKV szektornak szüksége van-e kormányváltásra, vagy a jelenlegi kabinet képes korrigálni az irányon. Annak a véleménynek azonban egyértelmű a többsége, hogy bárki kerül kormányra, annak legalább minimális irányvonalváltást végre kell hajtania. Összefoglalóan tehát a kormányzati optimizmus nem találkozik egyelőre a cégvezetők véleményével.

 

Kétharmad, bármilyen áron - vélhetően csak ez mozgatja a Fidesz kampányát. Ennek érdekében nemcsak politikusokat, de akár az egész társadalmat is "odadobják". Legalábbis ezt jelzi a Magyar Nemzet mai "leleplezése", amelyik egy nyilván hitelt érdemlő zárkaügynöktől származik. Szerepel benne XVIII. kerületi ingatlan ügy, sok százmillió forint, és ami a legfontosabb, hogy a nyomozók által lefoglalt iratok között találhatók olyan későbbi megállapodások is, amelyeket Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, vagy Simon Gábor volt elnökhelyettes írt alá.