Épp ezért az idevágó miniszteri rendelet módosítása szerint a védőoltást a 0-6 éves korúak körében érvényben lévő, folyamatos oltási rendszerben kell végrehajtani, de a védelem kialakulásához szükséges három oltásból álló sorozatot kétéves kor alatt kapják majd meg a gyerekek. Sőt, az első "szurit" két hónaposan a másodikat négy hónapos korban, az utolsót pedig egyévesen adják be a kicsiknek.
A tapasztalatok szerint az eddig az ajánlott kategóriába tartozó pneumococcus oltást szinte valamennyi két éven aluli gyerek megkapta, az utóbbi években az átoltottság 95 százalékos volt, az oltóanyaghoz való hozzáférés azonban még tovább javulhat a kötelezővé tételével.
Egyébként az idevágó, már hatályos rendelet a Magyar Közlöny múlt csütörtöki számában jelent meg, ám csak a 2014. június 30. után megszülető csecsemőkre vonatkozik majd. Ezzel párhuzamosan folyik ugyanis a kötelező oltásokhoz szükséges oltóanyag közbeszerzése, méghozzá bő két és fél évre
előre. A térítésmentesen hozzáférhető védőoltást 2008 óta ugyanaz a cég gyártja, 2010 óta pedig Magyarország is sikerrel alkalmazza a 13 baktériumtörzs ellen védelmet nyújtó, a nemzetközi piacon legjobbnak ítélt vakcinát. Ennek ellenére ez az oltóanyag most - az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által kiírt - nyílt közbeszerzési versenyben egy másik, csak tíz törzs elleni lefedettségű vakcinával küzd.
Utóbbi azonban Országos Epidemiológiai Központ korábbi adatai alapján épp azok ellen a baktériumtörzsek ellen nem nyújt védelmet, amelyek Magyarországon a leggyakoribbak. "Eddig is mindig a legjobb oltóanyagot rendelte meg az állam, véleményem szerint ezúttal sem tehet másként, hiszen az gyengítené a magyar oltási rendszerbe vetett, igen magas fokú közbizalmat" - mondta lapunknak Falus Ferenc.
A volt országos tiszti főorvos szerint éppen annak köszönhető, hogy Magyarországon 95-98 százalékos az oltottság, hogy az emberek bíznak a szakhatóságok által legjobbnak ítélt, s az állam által megrendelt védőoltásokban.
Falus egyébként üdvözölte a kormány döntését, sőt, lapunknak azt mondta, azért is helyesnek tartja a kötelezővé tételt, mert így az oltóanyaghoz-jutás esélyegyenlősége nőni fog, ha pedig a gyermekek körében teljes oltottságot tudunk elérni, az az idősebb generációt is védi.