Oroszország és Magyarország aláírta a paksi atomerőmű bővítésére szánt mintegy 10 milliárd euró értékű állami hitelnyújtásról szóló kormányközi megállapodást - közölte a Vedomosztyi című orosz napilap kedden, Szergej Sztorcsak orosz pénzügyminiszter-helyettesnek az Interfax orosz hírügynökségnek adott nyilatkozatára hivatkozva.
Az orosz kormány március 10-én hagyta jóvá a kormányközi megállapodás tervezetét és Dmitrij Medvegyev miniszterelnök utasítást adott több tárcának, valamint a Vnyesekonombanknak és a Roszatomnak, hogy folytassanak tárgyalásokat az egyezmény aláírásáról. Az utasítás és az egyezmény-tervezet március 13-án jelent meg a hivatalos közlönynek számító orosz állami jogi információs portálon.
A Vedomosztyi és az Interfax közlése megerősítette az orosz kormány által március 10-én jóváhagyott egyezménytervezetben szereplő adatokat. A dokumentum harmadik cikkelye szerint a magyar fél az orosz állami hitel ténylegesen felhasznált összegét 21 év alatt fizeti vissza. Az első hiteltörlesztést a paksi atomerőmű 5-ös és 6-os energiablokkjának működésbe lépéséhez közelebbi március 15-én, vagy szeptember 15-én kell eszközölni, de nem később, mint 2026. március 15-én.
Az orosz lapban és a hírügynökségi jelentésben egyaránt az szerepel, hogy a magyar fél az idei évtől (2014-től) évi 3,95 százalékos kamatot fizet az orosz állami hitelért az atomerőművi blokkok működésbe lépéséig, de nem később, mint 2026. március 15-ig. A hiteltörlesztés első 7 évében 4,50 százalékos, a második 7 évben 4,80 százalékos, az utolsó 7 évben pedig 4,95 százalékos lesz a kölcsön kamata.
Az egyezménytervezet szerint a mintegy 10 milliárd euró értékű orosz állami hitelt Magyarország 2014 és 2025 között használhatja fel a paksi atomerőmű 5-ös és 6-os energiablokkjának megépítésére és azt euróban fizeti vissza.
Lázár János kedden, a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: a megállapodást az Országgyűlés elé terjesztik, a megalakuló parlament tárgyalhatja meg azt. Hozzátette: a dokumentumot Brüsszel számára is rendelkezésre bocsátották. Az államtitkár emlékeztetett: a kormány két megállapodás aláírását tervezte az orosz féllel. Az első a nemzetközi nukleáris együttműködésről szólt, amelyet már korábban aláírt a kabinet, és azt be is nyújtotta az Országgyűlésnek.
- A Ház ezt megtárgyalta, jelenleg végszavazásra vár, ami az új parlament feladata lesz. Ez a szerződés azonban csak akkor lép hatályba, ha Magyarország a pénzügyi megállapodást is megköti az orosz féllel, és a parlament azt is elfogadja - hangsúlyozta Lázár János.
Március közepén a Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt mondta, a kormány az Országgyűlés elé fogja terjeszteni az új paksi blokkok építésével kapcsolatos hitelmegállapodást, miután azt az orosz kormány elfogadja.
Az LMP felszólítja a kormányt: adjon tájékoztatást arról, hogy mikor és milyen feltételekről szóló hitelmegállapodást írt alá a magyar és az orosz fél a paksi erőmű bővítéséhez kapcsolódóan - mondta az MTI-nek a párt társelnöke. Szél Bernadett felháborítónak nevezte, hogy az esetről az orosz sajtóból értesült a magyar közvélemény. Kijelentette, hogy a kormányoldalnak be kell fejeznie a "bujkálást és a félrevezetést". Az ellenzéki politikus szerint Orbán Viktor történelmi hibát követ el, mert Magyarországnak még akkor is fizetnie kell majd a hitelt, amikor már rég nem ő lesz a miniszterelnök.
Az Együtt-PM azt követeli a kormánytól, hogy hozza nyilvánosságra a paksi hitelmegállapodás magyar nyelvű szövegét - nyilatkozta Jávor Benedek. A Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke szintén elképesztőnek nevezte, hogy az orosz sajtóból kellett megtudni a fejleményeket, elfogadhatatlannak és precedens nélkülinek tartotta, hogy egy kormány öt nappal a választás előtt ír alá egy háromezer milliárd forintos, három évtizedre nyúló hitelmegállapodást. A politikus szerint külön probléma, hogy a szerződés hiteles magyar szövegét eddig nem lehetett megismerni.
A hitelszerződéssel Orbán Viktor több mint harminc évre Oroszországhoz láncolja Magyarországot - mondta Tiszanánán Bajnai Gordon. Ezzel a szerződéssel beteljesedik az Orbán-kormány négyéves műve, amelynek eredményeként 20 ezer milliárd forintról 29 ezer milliárd fölé emelik az államadósságot. Huszonegy éven keresztül minden magyar család évente 100 ezer forint "atomadót" lesz kénytelen fizetni – tette hozzá az ellenzéki politikus.
A magyar kormány az országgyűlés felhatalmazása, valamint a nyilvánosság tájékoztatása nélkül, sunyin, titokban évtizedekre eladósította az országot és annak minden állampolgárát. Orbán Viktor megkötötte a paktumot Putyinnal, és ezzel kiszolgáltatottá tette hazánkat egy olyan ország vezetésének, amely ha érdekei úgy kívánják, a tartozást erőszakos úton hajtja be - áll a Magyar Liberális Párt közleményében. A liberálisok választ várnak a kabinettől arra, hogy miért hallgattak a szerződés létrejöttéről, miért hazudtak a hitel kamatairól, miért nem terjesztették, mint ígérték, a hitelmegállapodás tervezetét az országgyűlés elé.
A szocialisták szerint ez az igazi oka annak, hogy Orbán Viktor gyáván megfutamodik a Mesterházy Attila által felajánlott vita elől. "Pedig ha lenne mersze Orbánnak vitázni, arra is válaszolhatna: ugye az orosz hitel 3000 milliárd forintos összegét nem magán- vagy pártcélokra költik, mint az ellopott magánnyugdíj-pénztári vagyont, vagy a fideszes offshore cégek által lenyúlt olcsó gáz hasznát?" - olvasható az MSZP közelében.