Fidesz;nyugdíjasok;"folytatjuk";

- Több pénzt adna az időseknek az MSZP

Még csak megjósolni sem lehet, mi lesz a nyugdíjasokkal, ha a Fidesz marad kormányon. A miniszterelnök szerint egy szóban összefoglalható a Fidesz programja: "folytatjuk".

Ha ez valóban így lesz, akkor semmi jóra nem számíthatnak az idősek, és az aktív korúak időskori ellátása is veszélybe kerül. Korábban az alkotmány szerint jogosultak voltak az emberek a nyugdíjra, a mai alaptörvény megfogalmazása szerint erre már nincs garancia, csak elősegítik a kifizetést. "Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő" - olvasható az alaptörvényben. Kérdés, mi történik majd akkor, ha a kormány úgy ítéli meg, ez az "elősegítés" nem megy. A 3000 milliárdos magán-nyugdíjvagyont lenyúlták és felélték, a rugalmas nyugdíjba vonulást megszüntették, a rokkantak nyugdíját elvették, az özvegyek és az árvák ellátását bármikor elvehetővé, csökkenthetővé tették.

Bírók és ügyészek százait kényszerítették arra, hogy válasszanak a nyugdíjuk és a fizetésük között, orvosok ezreit és tanárok tízezreit ugyanebbe a helyzetbe hajszolták. A nyugdíjak évenkénti emelését a Fidesz kizárólag az éves inflációhoz kötötte. Így történhetett meg, hogy a rezsicsökkentéssel mesterségesen lenyomott infláció miatt tavaly elmaradt az őszi, visszamenőleges nyugdíjemelés, és a januári is csak 2,4 százalékos volt. A Fidesz megszüntette az érdemi pérbeszédet az idősek képviselőivel, az Idősügyi Tanács egy bábszervezet lett. Jogos a kérdés: mit lehet még ezen folytatni? Simonovits András nyugdíjszakértő a TV2 egyik reggeli műsorában fejtette ki: mára füstté vált a nyugdíjrendszer stabilitása.

A 2010-es állapotokhoz képest a nyugdíjkasszában tartósan legalább 10-15 százalékos lesz a hiány. Az Orbán-kormány bizonyos szegény rétegeket "nagyon megvágott" - mondta hozzátéve, a minimálnyugdíj és a szociális segély nominális összege változatlan, de ez vásárlóértékben 20 százalékos csökkentést jelent. A kormányváltók miniszterelnök-jelöltje, Mesterházy Attila pedig felháborítónak tartja azokat az elképzeléseket, amelyekkel a Fidesz a nyugdíjkassza helyzetét kívánja rendezni. Nemrég az egyik fideszes jelölt azzal kampányolt, hogy olyan megoldásokkal kívánják rendezni a helyzetet, melyek vagy a nyugdíjak számának csökkenését hoznák, vagy a korhatár emelését, így végső soron szintén a jogosultak számának csökkenését. Mesterházy azt mondta, ha nyernek, emelik a nyugdíjakat és eltörlik a szociális temetés intézményét.

Pontokba szedték, mire számíthatnak az idősek akkor, ha nyernek a kormányváltók. Egyebek mellet azt ígérik, a rokkantak újra nyugdíjvédelmet kapnak, ismét nyugdíjkorrekciós programot hirdetnek. Újra nyugdíjba lehet majd menni a korhatár előtt, a veszélyeztetett szakmák képviselői is hamarabb befejezhetik a munkát. Szociális temetés helyett, kegyeleti járandóságot biztosítanak a rászorultaknak, növelik a méltányossági nyugdíjemelésre és a közgyógyellátásra fordítható összeget. Ismét bevezetik a nyugdíjprémiumot annak érdekében, hogy a gazdaság növekvő teljesítményéből az idősek is részesüljenek. Így a nyugdíjak nem csak a vásárlóértéküket őrzik meg, hanem reálértékben is növekedni fognak. Mesterházy ígéretet tett egy új típusú szolgálati nyugdíjrendszer bevezetésére, és arra, hogy visszaadják a szolgálati nyugdíjasok 2012 előtti státusát, akik így mentesülnek az ellátásukat terhelő 16 százalékos adó alól.

Ötszázmillió forintot meghaladó értékű hűtlen kezelés és pénzmosás miatt hamarosan vádemelési javaslatot terjeszt elő a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - tudta meg a Népszava.