Julija Timosenko;Vitalij Klicsko;Udar Párt;Petro Porosenko;ukrajnai elnökválasztás;

- Porosenko és Timosenko küzdhet meg

Petro Porosenko és Julija Timosenko között dőlhet el a május 25-re kiírt ukrajnai elnökválasztás. Vitalij Klicsko, az UDAR (Ütés) párt elnöke ugyanis bejelentette, hogy nem indul. A boxlegenda maga helyett Porosenko volt gazdasági minisztert, független képviselőt javasolta az ukrajnai demokratikus erők közös jelöltjeként. 

A 48 éves, milliárdos Porosenkót az EU-integráció eltökélt hívének tartják, maga is aktív szerepet vállalt a tiltakozó megmozdulásokban. "Az egyetlen esély a győzelemre, ha a demokratikus erők egyetlen jelöltet indítanak" - mondta az UDAR kongresszusán Klicsko.

A Régiók Pártja kizárta soraiból az orosz emigrációba vonult volt államfőt, Viktor Janukovicsot. Hétvégi kongresszusukon bejelentették, hogy a kelet-ukrajnai Harkiv megye volt kormányzóját, Mihalko Dobkint indítják az elnöki posztért. Ugyancsak indul a fogságból szabadult "gázhercegnő", Julija Timosenko, a Baktyivscsina (Haza) párt egyhangúlag őt jelölte szombaton a kijevi Szofijvszka téren tartott kongresszusán. Timosenko beszédében élesen bírálta Putyin és a Krím annektálását.

Arszenyij Jacenyuk kormányfő, Timosenko szövetségese tiszta, tisztességes választásokat ígért. A Baktyivscsinával együtt kormányzó, ultranacionalista Szvoboda (Szabadság) párt is a hét végén véglegesítette, hogy Oleg Tahnyibokot indítja. Egy SOCIS-felmérés szerint a potenciális elnökjelöltek listáját Porosenko vezeti 36 százalékkal, Klicsko eddig második helyen állt 13 százalékkal, Timosenkónak 12, Dobkinnak 5 százalékot jósoltak.

Új esélyt adtak a hétvégén a nagyhatalmak a diplomáciának az orosz-ukrán konfliktus rendezésére. Tegnap lapzártánk után Párizsban kezdett tárgyalásokat John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Kerry Rijádból hazafelé tartva váratlanul változtatta meg útvonalát, gépével az írországi Shanonról a francia főváros felé indult.

A találkozóról Barack Obama és Vlagyimir Putyin állapodott meg pénteken, amikor az orosz elnök felhívta amerikai kollégáját, aki éppen Szaúd-Arábiában tárgyalt. A Fehér Ház közlése szerint Obama az ukrán határnál felsorakozott, mintegy 40 ezres orosz haderő visszahívását sürgette, s felszólította Putyint, hogy ne vonuljanak be ukrán területre.

Obama azt kérte Putyintól, hogy írásban válaszoljanak a múlt heti Kerry-Lavrov találkozón átadott amerikai javaslatra. Lavrov a hétvégén egy orosz tévének adott interjújában cáfolta, hogy az orosz csapatok az ukrajnai bevonulásra készülnének, de azt is leszögezte, hogy megvédik az orosz ajkú népesség érdekeit Ukrajnában. A Krím-félszigeten is átállították vasárnapra virradóra az órákat, de nem az ukrán,hanem a moszkvai időre.

A világ, természetesen, arra figyel, milyen politikai és gazdasági következményei lesznek a Krím félsziget csatlakozásának Oroszországhoz. Moszkvában azonban az is napirendre került: egyáltalán mit kezdjenek a Krímmel?