Az utolsó remény is elszállt. A Fővárosi Bíróság jóváhagyta a Budapesti II. és III. kerületi Bíróság végzését, így már biztos, hogy nem Magyarországon tárgyalják Nyíri-Kovács Patrícia váló- és gyermekelhelyezési perét. Az anya és öt éves gyermeke tehát nem jöhet haza a Francia Polinéziához tartozó Bora Bora szigetéről.
A bíróság egyebek között azzal érvelt, hogy a gyereknek Magyarország soha nem volt a szokásos tartózkodási helye, itt csak családlátogatási céllal volt szüleivel. Érvként felhozták azt is, hogy Nyíri-Kovács Patrícia korábban előadta, felsőfokú tanulmányai után ösztöndíjjal Franciaországba került, onnan egy francia bank alkalmazottjaként New Yorkba, majd az ott megismert férjével Tokióba költözött.
Tényként említik, hogy a felperes rendelkezik ugyan bejelentett magyarországi lakóhellyel, ám életvitelszerűen hosszú évek óta nem él Magyarországon. Arra már nem tért ki a bíróság, hogy az elmúlt három évben Nyíri-Kovács Patrícia azért nem élhetett kisfiával a saját budapesti otthonában, mert a férje erőszakkal elvette és elzárta mindkettőjük útleveleit. Hiába volt meg anya és kisfia visszaútra szóló repülőjegye, a szigetet útlevél nélkül nem hagyhatják el.
A bíróság nem említette, hogy a nő CIB Banknál és a budapesti Citibanknál is komoly szakmai munkát végzett. A nő egyébként csak azt tette, amit most legalább ötszázezer külföldön tanuló vagy dolgozó fiatal magyar nő tesz, szakmai tudását hasznosítva néhány évet külföldön töltött.
A Bora Borára utazás előre eltervezett csapda volt, a férjnek egyértelműen az volt a szándéka, hogy ott indítsa meg a válópert, és így elvegye az anyjától a gyereket. A kisfiút magyarnak neveli az édesanyja, március 15-re - piros fehér zöld színű szalag hiányában - papírból vágta ki Noah a kokárdát, és Skype-on keresztül unokatestvéreivel énekelte a "Kossuth Lajos azt üzente ..." című dalt, lapunk újságírójával is magyarul beszélget.
"Szia, én Noah vagyok, te ki vagy és hol vagy most? Budapesten? Én is oda akarok menni, csak engem apukám nem enged el egy szigetről. Bora Bora a neve, és nem szeretünk itt lenni az anyukámmal. Most megyek játszani, ha hazamegyek anyával Budapestre, akkor találkozzunk jó?"
Lapunkat megkereste a férfi ügyvédje is. Többek között kifogásolta, hogy egy korábbi cikkünkben azt állítottuk, Nyíri-Kovács Patríciát kint megbüntették, mert tavaly szeretett volna hazajönni a nyári, majd a téli szünet idejére. Azt is írtuk, azért szabták ki a büntetést, mert a férj ezt "kérte" kint a bíróságtól.
Az ügyvéd feltette a kérdést: "azért azt nem gondolja komolyan, hogy két peres fél közül az egyik arra kéri bíróságot hogy a másikat büntesse meg, és a bíróság minden további nélkül ezt meg is teszi? A polgári/család jogi eljárásokban - Magyarországon is - a pervesztes félnek kell megfizetnie a nyertes fél költségeit. Erről van itt szó. Úgy tájékoztattak, hogy a szóban forgó összeg nem 5 000, hanem 3 000 euró.”
Ezzel szemben az iratok arról tanúskodnak, hogy a feleségnek a férj, a bírósági végrehajtó és a bíróság számára is fizetnie kell. Az előbbi kettőnek összesen 4040 eurót kell átutalnia, ehhez jön még a bíróság követelése. A nő gyöngyárusításból annyit keres, hogy a lakása bérleti díját is alig tudja kifizetni, a szülei támogatják anyagilag is.
Ennek ellenére a helyi bíróság két hete letiltotta a számláját. Lapunk egyébként - az ügyvéd okfejtését követve - azt sem gondolná komolyan, hogy a magyar-francia állampolgárságú kisfiút tíz nappal Bora Borára érkezését követően, az apa által meghamisított iratok alapján már helyi bejelentett lakosnak regisztrálják, és így két és fél éve ott tarthatják.
De azt sem gondolnánk komolyan, hogy a férfi magyar ügyvédje azt a koreai származású francia állampolgárságú apát segíti mindebben, aki - rendőrsági és bírósági iratok szerint - gyereknevelésre alkalmatlan, veszélyes, rasszista, a törvényeket be nem tartó országnak titulálja Magyarországot.
Az ügyvéd kérdést tett fel azzal kapcsolatban is lapunknak, mire gondoltunk, amikor a meghatalmazások körüli anomáliákról írtunk. Pedig 2013-ban emiatt az ügyvédi kamara írásban figyelmeztette őt, és akkor még nem is említettük a decemberi iratbetekintés körüli anomáliákat.
A lányukat és unokájukat mentő Nyíri család a másodfokú bírósági döntésről annyit mondott: bár nem illik minősíteni, de ez az ítélet a rendelkezésre álló iratok alapján súlyosan anya,- gyermek,- és magyarellenes. Mire ez a rémtörténet véget ér - és adja Isten, hogy minél hamarabb és tragédia nélkül véget érjen - egyetlen résztvevő magyar bíró sem lesz büszke az ebben az ügyben nyújtott szakmai-emberi teljesítményére - fogalmazott a Nyíri család.