LMP;ÁFA-csalás;Vancsura István;

- LMP: megtörténhetnek a láncolatos áfacsalások

Az LMP úgy látja: ha igazat állít a volt adóhivatali alkalmazott, Horváth András, illetve volt kollégája, Vancsura István, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egykori főosztályvezetője, akkor megtörténhetnek a láncolatos áfacsalások. Erről a párt társelnöke beszélt egy csütörtöki budapesti lakossági fórumon.

Schiffer András úgy fogalmazott: az ügy nemcsak a korrupciógyanú miatt súlyos, hanem a volumene miatt is, ugyanis éves szinten ezermilliárd forintokról van szó.
Az LMP az első pillanattól azt mondta, nem biztos, hogy minden igaz, amiről Horváth András beszél, de lelkiismeretes képviselő ennek az ellenkezőjét sem jelentheti ki – fogalmazott a politikus. Véleménye szerint aki Vancsura István bejelentése után Horváth Andrást "megpróbálja bolondnak beállítani, az tettestárs", és valószínűleg részesült a láncolatos áfacsalásból.
A NAV szerint volt főosztályvezetőjük, Vancsura István alaptalanul vádolta meg a szervezetet. A NAV az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta, Vancsura István elfogulatlansága "erősen megkérdőjelezhető", mert a NAV ellen indított munkaügyi perében a bíróság kimondta, felmentése nem volt jogellenes. Vancsura István csütörtökön arról beszélt, hogy szervezett, maffiamódszerrel működő adócsaló hálózatok éves szinten bizonyítottan több ezer milliárd forintnyi áfával károsítják meg a költségvetést.

A lakossági fórumon részt vett Csárdi Antal, az LMP országos választmányának tagja, aki azt mondta, hogy eközben mikro- és kisvállalkozások tízezreinek a nyakán ül a NAV, kisvállalkozók élnek félelemben, mert egy-két héttel megcsúsztak befizetésekkel. Az LMP korábban is azt kérte, hogy az állam ne a multinacionális cégekkel, hanem a mikro- és kisvállalkozásokkal kössön stratégiai szerződést – jelentette ki.

A paksi bővítésre áttérve Schiffer András arról beszélt: egy ország nem lehet független, amikor "úszik az államadósságban", és akkor sem lehet független, amikor az energiarendszere egyetlen külhatalomtól függ. Az LMP hosszú távon olyan energiarendszert szeretne, amelyik mellőzi a fosszilis és nukleáris energiát, ráadásul diverzifikált, ezért csökken a külső függése - mondta.
Arra is kitért, hogy 2600 milliárd forintból olyan fejlesztéseket lehetne végrehajtani, amelyekkel szél- és napenergiával kiválthatnák a 3000 milliárdba kerülő két új paksi blokk teljesítményét.

Csárdi Antal Ukrajnára utalva azt mondta, hogy az ottani események is egy, a paksihoz hasonló összegű kölcsönszerződéssel indultak. Egy új hidegháború van kialakulófélben, és "idejekorán, nagyon határozottan le kell tenni a garast, hogy melyik csapatban játszunk" – hangsúlyozta.

Schiffer András az egykori állambiztonsági akták ügyéről azt mondta, a magyar állampolgároknak alanyi joguk, hogy megismerjék a diktatúra titkait. Az a kérdés, hogy fel lehet-e fejteni a régi állambiztonsági hálózatokhoz visszanyúló, de még a kilencvenes évekre is átérő szálakat, mert "jogunkban áll tudni", ezek a hálózatok hogyan befolyásolták a médiabeli és politikai átalakulást – szögezte le.

Orbán Viktor kétnapos szaúd-arábiai útját minősítve az LMP társelnöke botránynak nevezte, hogy a miniszterelnök azzal "árulta" a magyar munkaerőt, hogy az egyfelől meglepően olcsó, másfelől a munka törvénykönyve "nagyon lájtosan védi" a munkavállalókat. Az a másik botrány, hogy a szaúdi látogatásra olyan delegáció utazott ki, amelyben ott volt az üzletemberek között Kóka János, aki egy olyan céget képviselt, amelyikben Gyurcsány Ferenc is résztulajdonos - hangsúlyozta.
Ha valaki nem akar olyan országot, ahol a mindenkori miniszterelnökök folyamatosan a magyar munkabéreket akarják "lejjebb tolni" és egyre kiszolgáltatottabbá próbálják tenni a magyar munkavállalókat, akkor "egyszerre zavarja el az álbaloldalt és a Fideszt" – mondta Schiffer András.

Az Együtt-PM minden érintett médiumot arra szólít fel, hogy állítsa le a rezsicsökkentésről szóló kormányzati hirdetések közlését.