;

XVI. Benedek;Barack Obama;Giorgio Napolitano;Ferenc pápa;vatikáni találkozó;Evangelii Gaudium;

Derűs pillanatok a vatikáni–amerikai „minicsúcson” FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Obama Ferenc pápánál

Hatalmas médiaérdeklődés előzte meg Barack Obama és Ferenc pápa vatikáni találkozóját. Megbeszéléseiken szociális kérdések, illetve a világpolitika témái kerültek szóba. Majdnem egy órán át tartott félórásra tervezett találkozójuk.

Az amerikai elnök ugyan 2009 júliusában, néhány hónappal beiktatását követően járt már a Vatikánban, ám akkor még XVI. Benedek fogadta. A tegnapi amerikai-vatikáni "minicsúcs" azonban mégiscsak más volt. Ferenc pápa sugárzó személyiségével Amerikát is elvarázsolta, a Pew Research Center nemrégiben tette közzé, hogy az amerikaiak 85 százaléka vélekedik kedvezően róla.

Az egyébként érzelmeit általában palástoló mutató Obama is elfogódottnak tűnt a találkozón. "Hatalmas megtiszteltetés ez számomra. Óriási csodálója vagyok. Köszönöm, hogy fogadott" - mondta az amerikai elnök vendéglátójának.

Arra kérte a pápát, "imádkozzon a családomért és értem". Ferenc pápa apostoli buzdítására, az Evangelii Gaudiumra mutatva azt mondta: ha feldühítik, a Fehér Ház ovális irodájában kezébe veszi a pápa művét, amely mindig megnyugtatja. Megbeszéléseik 52 percig tartottak.

Hogy pontosan miről volt szó a zárt ajtók mögött? Közismert, nem könnyű információhoz jutni a pápa, vagy államtitkára, és egy külföldi vezető politikus tárgyalásairól. A vatikáni sajtóosztály csak jó esetben számol be a történésekről, a mindenkori vendég pedig diplomatikusan annyit mond, hogy minden a legnagyobb rendben zajlott.

Így történt ez John Kerry amerikai külügyminiszter január 14-i vatikáni látogatása során is, amikor Pietro Parolin tavaly kinevezett államtitkárral tárgyalt. Megbeszéléseikről semmi sem derült ki. Federico Lombardi, a Szentszék sajtóosztályának vezetője annyit közölt, "pozitív és gyümölcsöző találkozó volt".

A Corriere della Sera szerint az amerikai elnök méltatta a pápát szociális elkötelezettségéért. Bár a Szentszék és az Egyesült Államok nincs egy hullámhosszon családügyi kérdéseket illetően, hírek szerint Obama inkább olyan témákra koncentrált, amelyekben teljes az egyetértés.

A szegénység és a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek elleni harcról számol be, arról, milyen intézkedéseket hozott az amerikai kormányzat a munkahelyteremtésért, illetve a szegényebb rétegek jövedelmének emeléséért. Megemlítette a pápának, hogy a jogi iskola elvégzése után részt vett a katolikus egyház egy jótékonysági programjában.

Szociális kérdések mellett biztos, hogy szóba kerültek a világpolitikát érintő kérdések. Annál is inkább, mert Ferenc pápa sokkal inkább foglalkozik ezekkel a témákkal, mint elődje, XVI. Benedek emeritus pápa. Szót ejthettek a közel-keleti békefolyamatról, valamint a szíriai válságról.

A pápa tavaly minden tőle telhetőt megtett azért, hogy Damaszkusz elkerülje az amerikai légicsapásokat. A krími válságról is eszmét cserélhettek. Ferenc pápa kerülte, hogy bármi módon állást foglaljon a kérdésben, korábbi megnyilatkozásai alkalmával többször szólított fel a megbékélésre.

Barack Obama különleges ajándékkal is meglepte a pápát: eredeti amerikai virágmagot hozott, hogy a virágok később a vatikáni, illetve a Castel Gandolfo-i kertet díszíthessék. Ez utóbbit nemrégiben nyitották meg a nyilvánosság előtt. Az amerikai elnök azt mondta a pápának, ha "van esély arra, hogy eljöjjön a Fehér Házba, megmutatom a kertünket". Mire a pápa: "Természetesen!" Obamát John Kerry külügyminiszter is elkísérte.

Rómában egyébként ezer rendőr ügyelt az amerikai elnök biztonságára, akit később Giorgio Napolitano olasz elnök és Matteo Renzi kormányfő is fogadott. Barack Obama ellátogatott a Colosseumba is.

Független marad a krími konfliktusban az orosz ortodox egyház. Vezetője, Kirill pátriárka ezzel szembekerülhet Vlagyimir Putyinnal, hiszen nem támogatja nyíltan az orosz elnök hazafias cselekedetét. Ez mindenképpen váratlan, mert Kirill és Putyin között eddig semmiféle ideológiai ellentét sem merült fel.