hűtlen kezelés;Székesfehérvári Fűtőerőmű Kft.;

Tisztázni kell a Fűtőerőmű Kft. eladását – tavaly még a miniszterelnök is támogatta az ügyletet FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Vizsgált erőműbiznisz

Hűtlen kezelés gyanújával megindította a nyomozást a székesfehérvári Fűtőerőmű Kft. eladása miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - értesült lapunk. A "mutyigyanús" ügyletben az ellenzék gyanúja szerint 5 milliárd forintnyi közpénzt "síbolt el" a fideszes városvezetés, a többségi tulajdonában lévő céget először "szándékosan" csődbe vitte, majd a felszámolótól az eredeti értékénél jóval drágábban visszavette. Miközben a felszámoló másnak nem is ajánlotta fel a megvételt, mint a fideszes önkormányzatnak.

Elrendelte a nyomozást a székesfehérvári fideszes önkormányzat többségi tulajdonában lévő Fűtőerőmű Kft. eladása miatt, hűtlen kezelés gyanújával a NAV Bűnügyi Igazgatósága - tudta meg lapunk. Az eljárás ugyan ismeretlen tettes ellen folyik, ám annak ellenére is alapos a gyanú, hogy az 5 milliárd forintnyi közpénzt megmozgató ügyletet tavaly augusztusban még személyesen Orbán Viktor vette védelmébe, azzal, hogy a kabinet "erkölcsileg, anyagilag és politikailag is" támogatja az erőmű visszavásárlását.

Az ügy előzményei 2004-re nyúlnak vissza, amikor a cég napirendre vette az erőmű fejlesztését. Az új, gázmotoros, kapcsolt, azaz villamos energiát és hőt is termelő erőmű új telephelyen 2006-ra valósult meg, és hogy ne az önkormányzatnak kelljen finanszíroznia a beruházást, magánbefektetőket vontak be. Így a város távhőszolgáltatója, a Széphő Rt. (azóta Zrt.) lett az 51 százalékos tulajdonos, a 49 százalékon pedig osztozott az Energott Fejlesztő és Vagyonkezelő Kft., valamint a Készpénz Zrt.

A város kizárólagos jogot adott a Fűtőerőműnek, sőt a tulajdonosok nemcsak a nyereségből számíthattak osztalékra, hanem a várost és a magánbefektetőket is megillette az árbevétel 2-2 százalékában meghatározott menedzsmentdíj, illetve a kapcsolt energiatermelésért támogatás is járt. Azonban a jól működő üzleti modellen az ütötte az első rést, hogy az Orbán-kormány megszüntette a kötelező áramátvételt, és ezzel megszűnt a támogatás is. A Széphő 2011-ben elkezdte nem átutalni a megkapott hő ellenértékét, így a Fűtőerőmű sem tudott fizetni beszállítóinak és a bankjának. Ez idézte elő a cég tavaly szeptemberben elindított felszámolását.

Orbán tavaly augusztusi kijelentése mellett Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester sem titkolta korábban, hogy a Fűtőerőműben lévő többségi tulajdonrész nem elég, mert csak a 100 százalékos tulajdonlás "adna garanciát a biztonságos működtetésre". A polgármester azt is "kijárta" a kormánynál, hogy az erőművet kiemelt jelentőségű cégnek nyilvánítsák. A cég megvásárlásáról végül tavaly novemberben kormánydöntés született, és január 17-én az önkormányzat alá is írta a szerződést az eladásról a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft.-vel. Annak ellenére is, hogy a felszámoló 2,75 milliárd forintért akarta eladni a Fűtőerőmű vagyonát, miközben ugyanarra egy 3,75 milliárd forintos ajánlat is érkezett, mégpedig az Energottól. A cég mindezek után tavaly decemberben hűtlen kezelés, a számvitel rendjének megsértése, csődbűncselekmény, feljelentés elmulasztása a felszámolási eljárásban, tartozás fedezetének elvonása és hamis magánokirat felhasználása gyanújával tett feljelentést a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI).

Az, hogy a fideszes városvezetés az ellenzék szerint "szívós munkával, szándékosan" vitte csődbe a Fűtőerőművet, aligha kérdéses. De kissé furcsa, hogy az önkormányzat a felszámolási eljárásban bruttó 3,5 milliárd forintért megvásárolta azokat a vagyonelemeket - a gázmotoros erőműveket - amelyek többségében eddig is a város tulajdonában voltak. A fűtőerőmű csődje miatt az önkormányzat vagyonában beállt 1,5 milliárd forint összegű csökkenést is beleszámítva mindez 5 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek. Emiatt Márton Roland, a székesfehérvári MSZP elnöke, és Horváth András MSZP-s képviselő is feljelentést tett, többek között hűtlen kezelés gyanújával. Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy a NAV az Energott-féle feljelentésre rendelte el a nyomozást, illetékessége miatt átvéve az eljárás lefolytatását az NNI-től.

Az aktivisták lezárták a miniszterelnök híressé vált parkolóhelyét. Néhány nappal ezelőtt járta be a sajtót annak a híre, hogy a kormányfő kisbusza rendszeresen a tilosban parkol az Orbán Viktor fodrásza előtti járdán - tudatja honlapján az Együtt - PM.