Nagy Tamás;Welsz-ügy;

Nem Welszért jött a mentő az érdi házhoz, a vállalkozó „üzleti tevékenységéhez” tartozott a jármű FOTÓ: BIELIK ISTVÁN

- Nem készült a halálra Welsz Tamás

Nem akart öngyilkos lenni Welsz Tamás, hanem arra számított, hogy - mivel a segítségével beszerzett bissau-guineai útlevelek eredetiek - csak idő kérdése, és tisztázza magát az ügyészek előtt, akik közokirat-hamisítással gyanúsították meg két héttel ezelőtti kihallgatásán. A Welsz közvetlen környezetéből származó információink is azt erősítik, hogy Simon Gábornak nem volt bissau-giuneai útlevele. Nem tudni biztosan, kinek lehet a Fideszben ilyen okmánya - a mosonmagyaróvári polgármester, Nagy István kérdésünkre tagadta, hogy neki.

"Tamás biztos volt abban, csak idő kérdése, és tisztázza magát a közokirathamisítás vádja alól, ezért egyáltalán nem aggódot amiatt, hogy ezzel gyanúsították meg" - mondta lapunknak egy, a múlt héten váratlanul, máig tisztázatlan körülmények között elhunyt Welsz Tamás közvetlen környezetébe tartozó forrásunk. Informátorunk szerint a vállalkozó azért volt biztos abban, hogy nem kell aggódnia, miután két héttel ezelőtt a nála tartott első házkutatás után gyanúsítottként hallgatták ki, mert az akkor a páncélszekrényéből előkerült mintegy tucatnyi, bissau-guineai útlevél mindegyike eredeti volt, függetlenül attól a portugál jog alapján bevett gyakorlattól, hogy az állampolgárnak az anyja nevét tüntetik fel az okmányban.

"Pörgött, tervezgetett" Welsz, egyáltalán nem aggódott, anyagi és magánéleti gondjai sem voltak, és egyáltalán nem akart öngyilkos lenni - mondta forrásunk, aki még halála napján, múlt csütörtök délelőtt beszélt Welsszel. A vállalkozó mondta ugyan, hogy érkeznek hozzá a rendőrök, de szavaiból az derült ki, hogy nem ő hívta őket és nem azért, mert át akart volna adni még dokumentumokat, hanem ők jelentkeztek, hogy majd érkeznek.

Vagyis forrásunk megerősítette mindazt, amiről egy másik, a Simon-Welsz ügyet ugyancsak jól ismerő informátorunk közlése alapján tegnap számoltunk be. Megírtuk: Welsz nem maga hívta a rendőröket, Simon Gábornak pedig nem volt bissau-guineai útlevele, noha a Magnet Bankban állítólag ezzel nyitott számla valóban létezik. Mégis Simon részben emiatt van előzetesben. Úgy tudjuk, a volt politikus ügyvédje az előzetes elrendelésekor a bíróságon hiába kérte a vádhatóságtól az útlevél bemutatását, ezt visszautasították. Eközben Simont úgy tartják rács mögött adócsalás gyanúja miatt, hogy a bécsi bankszámláról a vélt adóhátralék összegét, 238 ezer eurót időközben zároltatott az ügyészség, a kár tehát "megtérült".

A hatóságok ebben az ügyben meglehetősen sok pénzt foglaltak le vagy zároltak. Az adócsalással gyanúsított Simonnál még érthető is a zárolás - noha állítása szerint az nem az ő pénze, csak vagyonkezelési céllal bízták rá, tehát adóznia nem kellett utána, így adót sem csalhatott. A közokirathamisítással gyanúsított Welsznél azonban már kevésbé logikus, hogy a még életében tartott két házkutatás során miért foglaltak le 50, illetve 44 ezer eurót tőle. Információink szerint zárolták a budapesti Magnet Bankban fenntartott bankszámláját is.

Eközben az MSZP arra szólította fel a kormányt, hogy "tisztázza Welsz gyanús halálának körülményeit, és adjon garanciát, hogy nem manipulálja a bizonyítékokat." Nemcsak Welsz halálának, de életének sem minden részlete tisztázott. Azt, hogy pénzért közbenjárt állampolgárságot igazoló útlevelek intézésében, ő sem tagadta, a 2000-es évek elején le is "bukott" Ferihegyen néhány okmánnyal. A HVG mai számában meg is emelíti, hogy sok szlovák állampolgár is használt általa beszerzett afrikai útleveleket.

A lap arról is ír, hogy Welsz vélhetően vádalku reményében hónapok óta segítette a magyar hatóságokat. A vádalku ez esetben csak a panamai csalási vád miatt - erről a cégvásárlásról a hatóságoknak Welsz úgy nyilatkozott, hogy jogszerű volt, a cégnyilvántartás szerinti tulajdonost vásárolta ki - jöhet szóba. Tavaly novemberben majdnem kiadták Panamának, de az ügyészség javaslatára mégsem. Úgy tudjuk, csak azért nem, mert nem volt teljesen szabályszerű a kiadatási kérelem, de ettől még fenyegetett helyzetében kérhették együttműködésre, forrásaink szerint akár "konspiratív tevékenységre" is a hatóságok.

Ki lehet fideszes érintett?
Mely politikusoknak lehetett bissau-guineai útlevele - ezt találgatja mindenki, mióta kiderült, hogy csaknem tucatnyi ilyen úti okmányt foglalt le a nyomozó hatóság Welsz Tamás páncélszekrényéből. A Népszava információi szerint a kormánypárti politikusok közül Dr. Nagy István mosonmagyaróvári polgármesternek van ilyen úti okmánya (ő nem azonos tudományos fokozat nélküli párttársával, Nagy Istvánnal - a szerk.). Telefonon elértük a polgármestert, aki kérdésünkre tagadta, hogy lenne bissau-guineai útlevele, és állította, hogy nem járt az afrikai országban.
Pedig Welszhez közeli forrásunk azt állította, hogy ő az egyik kormánypárti érintett. Lapunk ahelyett, hogy úgy járt volna el, mint a Magyar Nemzet, amely a megkérdezése nélkül vádolta bissau-guineai útlevél birtoklásával az MSZP-s Veres Jánost, megkérdezte az érintettet.
A közvélemény számára egyébként nem érhető el olyan közhiteles dokumentum, nyilvános lista, amely legalább a politikusokról tartalmazna információt a magyaron kívül esetleg más állampolgárságukról, így nincs módunk hivatalos, független forrásból ellenőrizni a fideszes politikus állítását. Ugyanakkor kering a hírek szerint egy lista, olyan személyek neveivel, akiknek vagy már van bissau-guineai okmánya, vagy "bejelentkeztek" ez ügyben Welsz Tamáshoz. Értesüléseink szerint ezen van még kormánypárti érintett.
Emiatt információink szerint az MSZP ma törvénymódosító javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, amely úgy szigorítana a vagyonnyilatkozat-tételi szabályokon, hogy a jövőben kötelező lenne az évente leadandó képviselői leltárban a vagyonelemek és érdekeltségek mellett feltüntetni a magyaron kívüli más állampolgárságot is. A kormányváltó pártok tegnap közleményben sürgették, hogy a parlamenti képviselők nyilatkozzanak a többes állampolgárságukról, úti okmányukról.

Rogán átírta vagyonnyilatkozatát

Március 21-én kézzel javította ki januárban leadott vagyonnyilatkozatát Rogán Antal - írta a 444.hu. A fideszes politikus a korábbi vagyonnyilatkozataiban 50 százalékos tulajdoni hányadot tüntetett fel egy fővárosi ingatlannál, ami amúgy az ingatlannyilvántartás szerint száz százalékban az ő tulajdona. Állítólag ellenfelei ezt kiszúrták, és fel akarták rá hívni a figyelmet, mire Rogán javított. Kézzel írt magyarázata szerint "az ingatlant házastársi közös vagyonnak tekintem, így valójában 50%-a a feleségem tulajdona. Az ingatlannyilvántartásban azonban 100%-ban sajátként szerepel".

Bűnösnek találta egy New York-i esküdtszék Oszama bin Laden néhai szaúdi iszlamista terrorista vezér vejét abban, hogy részt vett egy amerikaiak meggyilkolására szövetkezett összeesküvésben, valamint abban, hogy az al-Kaida terrorszervezet szóvivője volt.