Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke szégyennek nevezte a Krím-félsziget orosz annektálását, melyet “az EU nem ismer, s nem is fog elismerni”. Barack Obama úgy vélte, Moszkva épp azon alapelveket sértette meg, amelyekre az európai béke és biztonság rendszere épül. Ha Oroszország ezen az úton halad tovább, az gazdaságára nézve is súlyos következményekkel fog járni, figyelmeztetett. Oroszország magára maradhat, ha az EU és a NATO egységet alkot, mondta az Egyesült Államok elnöke.
Az EU és az Egyesült Államok helyett Keleten kereshet “külpolitikai és gazdasági alternatívát” Moszkva, írta a Vedomostyi szerdai számában az orosz vezetéshez közeli tisztségviselőkre és politológusokra hivatkozva. Az orosz napilap ugyanakkor felteszi a kérdést, mennyire kiszámítható az orosz politika, s milyen előnyökre számíthat, aki Oroszországgal köt szövetséget. S vajon ezek az előnyök nem ellentétesek-e, nem múlja-e felül a a nyugati kapcsolatokból származó haszon, teszik hozzá.
Barack Obama szerda délelőtt az első világháborúban elesett amerikai katonák emléke előtt tisztelgett. Az amerikai elnök a belga királlyal és miniszterelnökkel közösen koszorút helyezett el a waregemi temetőben, amely az egyetlen hely Belgiumban, ahol amerikai katonák nyugszanak. Obama arról beszélt, a két ország szövetsége az első világháború óta kitart, az akkori fiatalok áldozatának köszönhetően ma békében és jólétben élhetünk, melyről a száz évvel ezelőttiek nem is álmodhattak. Elio di Rupo belga kormányfő arra figyelmeztetett, le kell vonni a száz évvel ezelőtti háború tanulságait, s meg kell akadályozni újabb konfliktusok kirobbanását. A két ország közösen vesz részt a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítésében. “Azt hittük, ezen fegyvereket, melyeket a harcmezőn is bevetettek, a történelemkönyvekbe száműztük” - tette hozzá az amerikai elnök.
Népszavazást terveznek a krími tatárok
Népszavazást rendezhetnek a krími tatárok arról, Oroszországhoz, vagy Ukrajnához kívánnak-e csatlakozni. Mindezt a térség legfőbb tatár-gyűlésének elnöke, Refat Csubarov jelentette be. A gyűlés 250 tagja szombaton tárgyal majd a referendum megtartásának részleteiről. A félszigeten 300 ezer tatár él. Sztálin 1944-ben kiűzte őket a Krímről, sok család azonban 1991 után visszatért a térségbe. Jelenleg a tatárok adják a félsziget népességének 15 százalékát. A kisebbség bojkottálta a krími népszavazást, melyen a megkérdezettek az Oroszországhoz való csatlakozásról döntöttek.
Mind a 193 krími, korábban az ukrán hadsereghez tartozó laktanyára és katonai létesítményre kitűzték már az orosz zászlót - jelentette be Valerij Geraszimov, az orosz hadsereg vezérkari főnöke. A krími kormány adatai szerint az ukrán hadsereg több mint 15 ezer tisztje, illetve katonája kérvényezte, az orosz hadseregben kívánja folytatni a szolgálatot. A további mintegy 6,5 ezer ukrán katona az ideiglenesen felállított regisztrációs irodákban veheti magát nyilvántartásba, hogy családjával, szervezetten elhagyhassák a félszigetet.
Az Air France légitársaság Sanghajból Párizsba tartó járata útirány-változtatásra kényszerült, s le kellett szállnia Hamburgban, miután Oroszország lezárt légtere egy részét hadgyakorlatra hivatkozva, s ezért nem maradt elegendő üzemanyag az eredeti táv megtételére. A jelentésből nem derült ki, van-e összefüggés az ukrajnai határon megnövekedett orosz katonai jelenlét és a hivatkozott hadgyakorlat között.
A bezárt szevasztopoli konzulátus feladatait átvevő lengyel követségre látogatott Odesszában a lengyel külügyminiszter, miután Kijevben folytatott tárgyalásokat ukrán kollégájával és az ukrán kormányfővel. Radoslaw Sikorski azon reményét nyomatékosította, Ukrajna nem fecsérli el az esélyt, melyet az Európai Unióval aláírt társulási megállapodással kapott. "Hatalmas lehetőség Ukrajna korszerűsítésére" - mondta.
Kijev az ENSZ Közgyűlés támogatását akarja megszerezni. Az ország határozatot terjesztett a grémium elé a krími népszavazás érvénytelenné tételéről. Várhatóan ma szavaz a Közgyűlés 193 országa a határozatról. A grémium döntései nem kötelező érvényűek.
Újabb botrány Obama testőrségében
Fegyelmi eljárást indítottak a Barack Obama amerikai elnököt védő Secret Service három ügynöke ellen, írta szerdai számában a Washington Post. Ed Donovan, a testület szóvivője elmondta, három ügynököt hazaküldtek Hágából, a kedden zárult nukleáris csúcstalálkozó helyszínéről. Az amerikai lap úgy értesült, az ügynökök hétfőn, Obama érkezésének előestéjén ittas állapotban tértek vissza amszterdami szállodájukba. Egyikükre részeg és öntudatlan állapotban találtak rá másnap reggel a hotel alkalmazottai. Az esetet jelentették az amerikai nagykövetségen.
A másik két ügynököt vélhetően bűnrészesség miatt marasztalják el. Az elit egység hírneve még nem állt helyre az előző botrány óta: tavaly két ügynököt elbocsátottak, miután szexuális zaklatással és hivatali kötelezettségszegéssel vádolták meg őket. Két éve pedig tizenegy ügynököt függesztettek fel, s további öt katona ellen indult eljárás, miután sajtóhírek szerint prostituáltakat vittek fel hotelszobájukba, s alkohol fogyasztottak a kolumbiai Cartagenában. Az ügy beárnyékolta Obama látogatását. A testület élére új igazgatót neveztek ki.