Felszólította a választások lebonyolításáért felelős szerveket az ötpárti, kormányváltó szövetség, hogy a nemrég nyilvánosságra került új bizonyítékok fényében haladéktalanul vizsgálják meg a leadott ajánlási íveket, mert a megalapozott gyanú szerint kamupártok jelöltjei másolt adatokkal szereztek jogot az indulásra. A kormányváltók szerint a személyes adatokkal az érintett pártok visszaéltek, ami jól mutatja, hogy az ajánlásgyűjtés fideszes rendszere nem a demokratikus versenynek, hanem a választók kihasználásának és megtévesztésének kedvez. Közölték, Magyarországon veszélybe került a választások tisztasága - ez pedig a mindenkori kormány felelőssége.
Emlékeztettek, a Magyarországi Cigány Párt (MCP) egykori aktivistája azt állítja: öt párt csalási módszereiről szerzett tapasztalatokat az ajánlásgyűjtés során. Ez a bizonyíték is alátámasztja azt a többször megfogalmazott gyanút, hogy az új ajánlási rendszer ezer sebből vérzik, a hibák ráadásul a Fidesz hatalmon maradásának kedveznek - írta a szövetség, mely szerint a kormánypárti befolyás alatt álló állami szervek és a rendőrség eddig minden alkalommal elutasították a gyanú kivizsgálására vonatkozó kéréseket, mondván, nem az ő dolguk vizsgálni, hogy egy-egy íven melyik aláírás hiteles és melyik nem, csupán a formai feltételek meglétét tudják ellenőrizni. "Ha az Orbán-kormány nem tesz meg mindent az ajánlásgyűjtési anomáliák kivizsgálásáért, azzal indirekt módon elismeri: a választások befolyásolásában működik közre" - fogalmaztak.
Mint megírtuk: az új választási törvény szerint ajánlószelvények helyett aláírásokat kell gyűjteni ahhoz, hogy valaki jelöltként indulhasson a választáson. Egy ember több jelölt indulását is támogathatja, az aláírások hitelességét pedig nem ellenőrzik a választási irodák. A hírek szerint tömegesen fordultak elő csalások, a pártok adták-vették a már kitöltött ajánlóíveket, és az ajánlók adatait átmásolták a saját íveikre.
Egyes pártok aktivistái egymás között másolgatták az összegyűjtött választói ajánlásokat, erre bizonyíték is van - közölte egy Marek Bertram nevű egyetemista, aki állítása szerint maga is aktivistaként vett részt az aláírások gyűjtésében, de a másolgatásban már nem volt hajlandó, inkább feljelentést tett a rendőrségen. A politológia szakos hallgató az MCP-nek segített az aláírások gyűjtésében Budapest 1. választókerületében. Elmondása szerint azonban beállítottak hozzájuk a Jólét és Szabadság Demokrata Közösségre (JESZ) és a Közösség a Társadalmi Igazságosságért (KTI) nevű pártok (utóbbi Szili Katalin pártja) azzal, hogy egymásról másolják le a neveket.
Marek erre nem volt hajlandó és múlt szombaton feljelentést tett a rendőrségen, ismeretlen tettesek ellen. De több párt, így a KTI, a JESZ és az MCP mellett a Szabad Választók Pártja (SZAVA) és a Zöldek Pártja ellen is vizsgálat indulhat. A legújabb sajtóinformációk szerint ráadásul a 4K!-t is megkereste két kispárt azzal, hogy aláírások másolására vegyék rá őket. Úgy tudjuk, nekik is a JESZ, valamint a Független Kisgazdapárt tett ajánlatot, ám a 4K! visszautasította azt, s míg a csalási botrányba keveredett öt említett pártnak sikerült az országos listaállítás, a 4K!-nak nem.
Elsőként március 1-jén a teol.hu számolt be arról, hogy a paksi választási iroda egyik munkatársa saját nevét és hamisított aláírását fedezte fel egy olyan ajánlásgyűjtő íven, amihez egészen biztosan nem nyúlt. A helyi választási iroda már akkor közölte: a kérdéses aláírást természetesen megsemmisítették, de általánosságban nem tudják vizsgálni az aláírások valódiságát, csupán azt, hogy valós személyről van-e szó, illetve, hogy az adatok - például a lakcím - helyesek-e. Később a Nemzeti Választási Iroda (NVI) is elismerte: az ívek leadásakor kizárólag azt ellenőrzik, hogy létező személy valódi adatai szerepelnek-e az íveken, de nem vetik össze az egyes jelöltek aláírásait. Ám az új választási eljárási törvény alapján is bűncselekmény az ajánlóívek másolása, hiszen az minősített adattal való visszaélésnek számít.
Erre figyelmeztette nyílt levelében a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnökét Mesterházy Attila is. A miniszterelnök-jelölt azért fordult Péterfalvi Attilához a múlt héten, mert az néhány nappal korábban meglehetősen fura indokkal foglalt állást amellett, hogy még a választópolgárok sem tudhatják meg, hogy mely pártok ajánlóíveit írták alá (vagy legalábbis mely ajánlóíveken szerepel az aláírásuk).
Korábban ugyanis a visszaélések felderítése érdekében az Eötvös Károly Intézet (EKINT), a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) arra szólította a választópolgárokat, hogy kérvényezzék a helyi választási irodáktól ennek ellenőrzését. Péterfalvi szerint erre azért nincs lehetőség, mert túl nagy munka lenne az összes ajánlóívet átnyálazni, hogy ki lehessen keresni az egyes választópolgárok aláírását. Mesterházy törvényi kötelességeire emlékeztetve felszólította az illetékes hatóság elnökét, vizsgálja ki, hány jelölt és jelölő szervezet csalhatott az ajánlások begyűjtése során. Péterfalvi hárított, s közölte: az ORFK-hoz továbbította az ügyet.
Majtényi: nem megoldás otthon maradni
Az ajánlási csalásokat érintő fejlemények nem a választás elcsalásával vannak összefüggésben, hanem azzal, hogy az eljárás egésze komolytalanná vált - mondta lapunknak Majtényi László. Az EKINT elnöke kiemelte: a választóknak több olyan párt is fel lesz kínálva a listás szavazólapon, amelyek nem teljesítették a listaállítás törvényi feltételeit. "Az új ajánlási rendszerben történt visszaélések ugyanakkor a választási csalással közvetett kapcsolatban vannak, a választás egészének komolyan vehetőségét érintik, s az összecsapott törvény hibájából következtek be. Reméljük, hogy ebben a mulasztásban nem volt szándékosság" - fogalmazott. Majtényi ugyanakkor azt javasolja a választóknak, hogy a kialakult helyzettől függetlenül menjenek el választani, az ugyanis nem megoldás, hogy otthon maradnak.