Egyre inkább politikai vetületei vannak a Malaysia Airlines járata eltűnésének. Hszi Csin-ping kínai elnök tárgyalóküldöttséget menesztett Kuala Lumpurba, hogy maláj illetékesekkel tárgyaljanak a kialakult helyzetről. A két ország között kezd mindinkább elmérgesedni a viszony.
Miközben Pekingben a rendőrség általában csírájában fojtja el a tüntetéseket, tegnap nemhogy nem akadályozták meg az áldozatok hozzátartozóinak megmozdulását, hanem a belbiztonsági erők több tagja is ott volt a menetben. Később több százan tüntettek Malajzia kínai nagykövetségének épülete előtt. Azt követelték a külképviselet-vezetőtől, árulja el végre nekik, miért állította hétfőn a maláj miniszterelnök azt, hogy a gép lezuhant. "Hazudnak, semmit sem árulnak el. Bizonyítékuk sincs" - mondta az egyik feldühödött tüntető a brit Telegraph újságírójának.
A válaszokat végül a maláj fővárosban, Kuala Lumpurban adták meg maláj illetékesek, igaz, a magyarázattal aligha érik be az eltűnt személyek rokonai. Hisamuddin Husszein malajziai közlekedési miniszter szerint egy másik gép adatai alapján elemezték a brit Inmarsat műholdas rendszer adatait, s ennek alapján határozták meg az eltűnt gép helyét. Két lehetőség adódott: vagy észak, vagy dél dél haladt a gép, az első lehetőséget kizárták. A gép magyar idő szerint 1 óra 11 és 2 óra 15 között vált kommunikációra képtelenné, azaz nem küldött több pinget, olyan jelzést, amelyet óránként automatikusan továbbít a gép rendszere. Az összevetett adatok alapján biztos, hogy az Indiai-óceánba zuhant az MH370-es járat.
Kézzelfogható bizonyíték azonban továbbra sincs. Sőt, egyelőre nem is lesz. A rossz időjárás miatt ugyanis tegnap az ausztrál kutatóegységeknek fel kellett függeszteniük a keresést. Pedig mielőbb meg kellene találni a járat fekete dobozát, hiszen szűk két hét múlva lemerül a gép minden adatát rögzítő szerkezet akkumulátora.
A maláj közlekedési miniszter is elismerte, amíg nem találják meg a gép roncsait, addig az áldozatok hozzátartozóinak nagyon nehéz lesz elfogadniuk rokonaik elvesztését. Mint mondta, derülátó embernek tartja magát, s "minden tőle telhetőt megtesz" a gép megtalálására. A kínai Hszuelong nevű jégtörő várhatóan a ma reggeli órákban érkezik meg arra a területre, ahol a gép roncsait sejtik. Így jó esetben akár áttörés is elképzelhető a kutatásban, igaz, az elmúlt hetek történései nem adnak okot túlzott optimizmusra. Az ausztráliai, perthi kínai közösség egyik tagja azt közölte, több honfitársa akar önkéntesként segíteni a roncsok felkutatásában.
Ahmad Dzsauhari, a Malaysia Airlines ügyvezető igazgatója közölte, minden utas után 5000 dolláros gyorssegélyt adnak az áldozatok hozzátartozóinak.