Magyar Fejlesztési Bank;Takarékbank;

- Szabálytalan volt a Takarékbank-eladás

Több szabálytalanság is történt a Takarékbank Zrt. 54,85 százalékos részvénycsomagjának eladásakor - derül ki a Népszabadság cikkéből. A Népszava úgy értesült, elképzelhető, hogy erre hivatkozva a takarékszövetkezeti mozgalom megtámadja a privatizációt.

Mint emlékezetes, március 10-én közölték, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a Magyar Posta kezében lévő részvénycsomagot a Magyar Takarék (MT) Zrt. vette meg - bár ez már egy korábbi kormánydöntésből világossá vált, amikor az ügyletet kivették a versenyhivatali fúzióvizsgálat hatálya alól. Az MT-t csak néhány nappal az előtt alakították át, hogy február 6-án pályázott - fölemelték az alaptőkét és teljesen megváltozott a név mellett a tulajdonosi struktúra is: a legnagyobb részvényes az FHB Jelzálogbank Nyrt. lett, de bekerült 13 takarékszövetkezet és 17, ezekhez köthető magánszemély is.

Csakhogy a napilap szerint az új tulajdonosokat se a pályázás idejéig, se az adásvétel aláírásáig nem jegyezték be, sőt, ez még a múlt hét csütörtökig sem történt meg. Pedig ha a szövetkezetek nem tulajdonosok, a privatizáció nem történhetett volna meg ezen a módon. A cégbíróság március 5-én hiánypótlásra szólította föl az MT-t. Más szabálytalanságok mellett a cégbíróság nem kapta meg azt az okiratot, amely azt igazolta volna: a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) hozzájárult ahhoz, hogy a takarékok részt vegyenek az MT tőkeemelésében. A Népszabadság szerint nem csupán formai hibáról van szó, az SZHISZ engedély valóban hiányzott, azt csak két nappal az adásvételi szerződés aláírása után adta meg az SZHISZ.

A hír még friss, alaposan meg kell vizsgálni a jogi helyzetet - mondta lapunknak Dávid Ferenc. - Azonban ha helytálló, ami a napilapban megjelent, törvénytelen volt a privatizáció, hiszen megszegte az integrációs törvénynek a SZHISZ-engedélyre vonatkozó passzusát. Így lehet, hogy a szerződés semmis, vagy legalábbis megtámadható - tette hozzá a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Minthogy az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) már így is "perben, haragban" áll a takarékszövetkezeti rendszer a szövetkezetek többsége érdekeivel ellentétes átalakításának ügyében, elképzelhető, hogy a szövetkezeti közösségnek érdemes lenne elgondolkozni újabb jogi lépéseken - véli Dávid Ferenc.

Az idén már emelkedő árakra számítanak a fejlesztők és a szakértők az európai ingatlanpiacokon, az optimizmus a válság előtti szintekre nőtt - derül ki a világ legnagyobb ingatlanfórumán, a Cannes-i MIPIM ingatlan szakvásáron készült felmérésből. A CBRE ingatlan tanácsadó közölte, hogy a fórumon megkérdezett 300 szakértő 85 százaléka vélte úgy, hogy idén drágulnak az európai ingatlanok, egy évvel ezelőtt még csak a megkérdezettek 77 százaléka számolt az árak emelkedésével.