államfő;Törökország;Abdullah Gül;internet cenzúra;Twitter mikroblog;

- Ankara: kiterjesztették az internet tilalmát

Kiterjesztette az internet cenzúráját Törökország egy nappal azt követően, hogy pénteken betiltották a Twitter mikroblogot. Ankara ugyanis lezárta azt a kiskaput, amellyel a törökök kijátsszák ezeket a tilalmakat. A török netezők a Google DNS-ét használva tudták elérni a letiltott tartalmakat.

Ankara valószínűleg azért döntött a tilalom kiterjesztése mellett, mert a török netezőket a kiskapu alkalmazása miatt alig érintette a pénteki intézkedés. Ugyanakkor ez még messze nem jelenti azt, hogy eltűnt volna a török netezők képernyőjéről a mikroblog, hiszen olyan más nyílt DNS is létezik, amellyel meg tudják kerülni az intézkedést.

Olyannyira, hogy szombati hírek szerint több török üzenet bukkant fel a mikroblogon, mint valaha. Jellemző, hogy még maga Abdullah Gül államfő is megkerülte a tilalmat, s magán a Twitteren nevezte elfogadhatatlannak a mikroblog elérhetetlenné tételét. Törökország Twitter-nagyhatalomnak számít, a világ tíz legjelentősebb felhasználója közé tartozik.

A Twitter képviselője, aki szombaton török illetékesekkel találkozott, reményét fejezte ki, hogy hamarosan ismét elérhetővé válik a mikroblog az országban, egyelőre azonban nem sok jel utal a kedvező fordulatra. Törökország uniós csatlakozási tárgyalásait is befolyásolhatja a Twitter elérhetetlenné tétele.

Stefan Füle, az EU bővítési biztosa figyelmeztetett arra, tiszteletben kell tartani az unió alapjogait. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Ankara megsérti a személyiségi jogokat. Hasonlóképpen nyilatkozott Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. Kijelentette, a szabad véleménynyilvánítás és a jogállamiság az EU alapértékei közé tartozik, amelyekről nem lehet vitát nyitni.

A Passauer Neue Presse című lapban úgy foglalt állást, hogy minden az unióba igyekvő államnak garantálnia kell ezeket az értékeket. „Sajnos több tekintetben visszalépést tapasztaltunk Törökország esetében az elmúlt hónapokban” – fejtette ki Schulz. A Twitter betiltását az Európai Unió mellett az Egyesült Államok is élesen bírálta. Tiltakozott Russel Crowe hollywoodi sztár is, aki nemrég Törökországban forgatott filmet.

Jelentős többség, 89 százalék szavazott egy internetes népszavazáson Veneto tartomány elszakadására. Hétfőtől péntekig tartó „voksoláson”, ami sokkal inkább petíciónak nevezhető, 2,4 millióan vettek részt.