A demokratikus választás lényegét teszi kétségessé, hogy a regnáló miniszterelnök nem hajlandó vitázni kihívóival, illetve elzárkózik a nem kormánypárti sajtó elől. Ezzel ellehetetleníti, hogy az állampolgárok tájékozódhassanak az előttük lévő választási lehetőségekről, felmérhessék, melyek a lényegi kérdések és milyen jelentősége van annak, ha egyik vagy másik pártra szavaznak. Lényegében a szabad választás jogát csorbítja - írt hétvégi blogbejegyzésében Mesterházy Attila.
Az MSZP elnöke, a kormányváltó erő miniszterelnök-jelöltje úgy fogalmazott, Orbán Viktor hallgatása ugyanazt a célt szolgálja, mint az állami tévéből és rádióból áramló, a Fidesz kampányszlogenjeire rímelő propaganda, a választási törvény és a választókörzetek egyoldalú átszabása vagy a külföldön dolgozó magyarok választási részvételének megnehezítése: el akarják venni mindenki kedvét a választásoktól.
Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja és Gúr Roland, a párt EP-képviselőjelöltje a hétvégén az MSZP nevében ismét felszólította Orbán Viktor kormányfőt arra, hogy álljon ki vitázni az ötpárti ellenzéki együttműködés miniszterelnök-jelöltjével a fiatalok helyzetéről, és válaszoljon arra is: miért kellett ilyen gyorsan, titkokban tető alá hozni a paksi szerződést. Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke pedig arról beszélt, hogy szerinte a miniszterelnök lenézi a választókat azzal, hogy nem áll ki miniszterelnök-jelölti vitára.
Mesterházy úgy fogalmazott: "két hét van még a választásokig. Azoknak, akik meg akarnak szabadulni Orbán Viktortól és az országon élősködő siserehadától, nem lesz nehéz dolguk. Április 6-án el kell sétálniuk a szavazóhelyiségig, a szavazólapokon nyugodtan, gondosan ki kell keresniük a kormányváltó erők öt pártjának logóját, illetve helyi jelöltjét, és be kell húzniuk az ikszet a jelöltjeinkre és a listánkra. Másnap új világ kezdődik Magyarországon".
Ami a közelgő választást illeti: a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok mától adhatják le a levélben küldött szavazataikat a külképviseleteken. A külhoniak szombaton délutánig kérhették felvételüket a névjegyzékbe; ezt a hét végi adatok szerint 225 539-en tették meg, 188 706 határon túli választópolgárt pedig már felvettek a névjegyzékbe.
A levélben szavazók a regisztrációkor választhattak, hogyan akarták megkapni a többi között az országos listás szavazólapot is tartalmazó levélcsomagot: választhatták a postai kézbesítést, de kérhették a levélcsomagot külképviseletre vagy magyarországi településre is. Azok, akiknek van magyarországi lakcíme, de április 6-án nem lesznek itthon, e hét szombatig jelentkezhetnek a külképviseleti névjegyzékbe. Eddig több mint 20 ezren jelentkeztek, majdnem minden negyedik jelentkező Londonban szavazna.
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője már jelezte, a sok jelentkező miatt várhatóan Bernben - ahogyan Münchenben - a követség helyett egy bérelt sátorban fogják megrendezni a szavazást. Londonban pedig egy külön épületet bérelnek majd erre a célra.