A két áramszolgáltatóban mintegy 15 százalékban tulajdonos állami vállalat, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. képviselője -vélhetően kormánymegbízásból - sem az Elmű-közgyűlésen sem az Émászén nem javasolta az osztalékfizetést, a német fő tulajdonosok, az RWE és az EnBW azonban leszavazták az indítványt. Az MVM-re az Elműtől 2,5 milliárd, az Émásztól 1,1 milliárd forint osztalék jut. Az osztalék elutasítása az üzleti szempontból szerint nem lett volna logikus, részvényesi értéket növelő lépés.
A szokásosnál korábban tartotta az idén éves rendes közgyűlését az Elmű és az Émász, erre a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) is felfigyelt, és előrehozott adatszolgáltatást írt elő a társaságok számára. Az intézkedés célja a hivatal szerint "az érintett társaságok gazdasági helyzetének és jövedelmezőségének vizsgálata volt, különös tekintettel az ellátásbiztonságot garantáló zavartalan működéshez szükséges felelős gazdálkodás feltételeire". A hatóság azonban mindeddig nem emelt kifogást a cégek működése ellen.
A vállalatok az április 6-ra kiírt országgyűlési választásokkal indokolták a közgyűlések előrehozatalát. Tavaly mindkét társaság április végén tartotta éves összejövetelét. Az Orbán-komány a társaságcsoportot azzal vádolta meg, hogy náluk "vagyonfelélés, és pénzkimentés" zajlik. A Fidesz-kabinet a cég vegzálásával azt akarta elérni, hogy az Elmű-Émász csoport ne fizethessen osztalékot a tulajdonosoknak. Az MVM-en keresztül megpróbálta, de a többségi tulajdonosok döntése ellenében a kormányzat azonban nem tudott mit tenni.