Bioritmus;Publicisztika;zene;gyermekek;koncentrálás;

- A klasszikus zene pozitív hatásai a gyerekekre

A klasszikus zene hallgatása fejleszti a gyerekek koncentrálási képességeit, erősíti az önfegyelmet, javítja a tanulmányi eredményeket, megkönnyíti a problémák megoldását.

A londoni Apollo Music Projects végzett ilyen irányú kísérletet, amelybe bevontak több ezer általános iskolást 7 éves kortól kezdve. A pedagógusok különböző zeneszerzők műveit hallgattatták meg velük osztályaik barátságos légkörében. 

A gyerekek élvezhették Mozart, Ravel, Sosztakovics, Mendelssohn muzsikáját, ezenkívül meghallgattak egy hat előadásból álló sorozatot, amely ismertette velük a zenei alapokat és a hangszerek használatát. A kezdeményezés egy igazi koncert meghallgatásával fejeződött be.

Az eredményeket először a gyerekek, majd az oktatók értékelték. A gyerekek általában szórakoztatónak nevezték a részükre összeállított zenei programokat. Az oktatók viszont egy sor pozitív hatásról számolhattak be. Javult tanítványaik szociális magatartása, a többség jobban tud koncentrálni az órákon, jobban be tudja tartani az iskola szabályait. Új kommunikációs képességeket fejlesztettek ki, amelyek mind a tanulásban, mind az iskolatársakkal való kapcsolatukban lettek hasznosak. Aki pedig hangszerrel is próbálkozik azóta, az gyorsabban felismeri egy-egy probléma megoldásának kulcsát.

Az Apollo Music Projects tíz éve működik, vezetője Sir Simon Rattle. Célja az általános iskolások és a speciális iskolákban járók zenei nevelése.

A New-Yorkiak évente átlag 14 millió tonna szemetet állítanak elő, amelyet rendszeresen a városon kívüli szemétlerakókban helyeznek el. Ezek egy részét komposztálják, ami természetesen része az úgynevezett „Green Loop” (Zöld övezet ) projektnek. New York város építészei azonban megalkották az „úszó szigetek” koncepcióját, amely szerint a város egész szemete komposzttá alakítható át.