;

alkohol;Giró-Szász András;trafik;Nemzeti Italbolt;

- Trafik- után szeszmutyi?

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy a választások után a kormány az alkoholpiacra is rátenné a kezét.  Csak a jövő Nemzeti Italboltjaiban árulhatnának tömény szeszeket, a sör és a bor maradhatna az élelmiszerboltokban is.

Sajtókacsa - lényegében ennyivel cáfolta Giró-Szász András kormányszóvivő az ismét felmerült hírt, miszerint a választások után az alkoholkereskedelmet is állami kézbe venné a kormányzat. Jöhetnének a Nemzeti Italboltok. A hvg.hu számolt be ugyanis arról - "kormányzati terveket ismerő" forrásra hivatkozva -, hogy döntés bár még nem született az italboltokról, de a választások után bevezethetik a rendszert.

A friss hírek szerint a tömény alkoholos, vagy égetett szeszes italok kiskereskedelmét kötnék koncesszióhoz - így a vodka, a gyomorkeserű, a likőr, a vermuth, a rum, a brandy, a whisky, a gin árusítását -, míg söröket és a borokat továbbra is árulhatnának az élelmiszerboltok is. (A pálinka sorsa kérdéses, hiszen a szimbolikus 2010-es liberalizálás óta otthon bárki főzhet magának.) A hvg.hu megjegyezte: piaci körökben már a változással számolnak.

A kormányszóvivő cáfolata már önmagában is alkalmas arra, hogy megerősítse a pletykákat - elég csak Szijjártó Péterre gondolni, aki 2012. januárjában ugyancsak "bulvárkacsának" minősítette Schmitt Pál plágiumbotrányát, majd a volt államfő három hónappal később már lemondásra kényszerült. Giró-Szász ugyancsak tagadta a jegybank és a PSZÁF összevonását, Szijjártó a közmédia összeolvasztását, de mindez megtörtént.

Egyébként nem először röppen fel a hír; még 2012 novemberében fontolgatták az alkoholpiac államosítását, amiről lapunk akkor elsőként be is számolt. Az akkori tervek a 15-20 százalékosnál nagyobb alkoholtartalmú italokat célozták meg, ezek árusítását csak koncessziós díjat fizető boltokra korlátozták volna.

Azután tavaly májusban már a Magyar Narancs talált egy újabb utalást arra, hogy nem volt légből kapott az értesülésünk: a lap birtokába jutott egy Nemzetgazdasági Minisztérium számára készült szakértői feljegyzés, amely kormányzati koncepcióként említette a "párlatként vagy hidegen kevert szeszes italokként" forgalmazott alkoholok skandináv vagy ausztrál módszer szerinti korlátozások alá rendelését, azaz "szakboltokba terelését".

A feljegyzésben konkrétan az állt: "A dohánytermékekhez hasonló mértékben károsítóan ható áruféleségek a szeszes italok, különösen az úgynevezett ipari jellegű aromásított szesztermékek, amelyek korlátozó rendszerbe vonása különösen indokolt." Mindez arra utalt, hogy a szeszforgalom újraszabályozását a tárcának kellett volna kidolgoznia.

Ivásban jól teljesítünk
Magyarország a 17. legtöbb alkoholt fogyasztó ország az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2012-es ranglistáján. A helyzet azóta aligha változott: a WHO évek óta az alkoholkereskedelem globális szabályozását sürgeti, ugyanis az alkohol évente több áldozatot szed - 2,5 millió embert -, mint az AIDS vagy a malária. Az alkoholfogyasztás okozta károk az EU tagállamaiban is jelentősek, évente 195 ezren halnak meg miatt. Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság szerint egyre több gyereket is veszélyeztet a szesz, 5-9 millió gyerek életét biztosan "befolyásolja" - így a magyar kormány könnyen bújhatna ezen érvelés mögé ez esetben is.

"Ahogy be kellett zárnia 35 ezer trafiknak, most lehúzhatja a rolót csaknem 100 ezer kisbolt és vendéglátóhely" - reagált az MSZP a várható szeszmutyira. Az - a trafikkoncessziók kiosztását látva - aligha lehet kérdéses, hogyan zajlana az eljárás az alkohol esetében.

Az alkoholfogyasztás az ellenzékiek szerint nem csökkenne, "viszont zugfőzdék életveszélyes, pancsolt termékei árasztanák el az országot". Ahogy ez történt a trafikok koncesszióba adása esetén is: nőtt a feketekereskedelem, sokasodtak a betörések, lopások a dohányboltokban.

Alkotmányellenes az a rendelkezés, amely szerint a nemzetbiztonsági ellenőrzés alá eső személlyel szemben az ellenőrzés alapjául szolgáló jogviszonya idején évente kétszer 30 napig titkos információgyűjtést is lehet folytatni - olvasható az Alkotmánybíróság (Ab) honlapján szerdán közzétett közleményben.