Műsormagazin;INA;MOL Nyrt.;

- A horvátok nem adják az INA-t

A múlt héten tárgyaltak az orosz Rosznyefty (Rosneft) képviselőivel egyebek mellett az INA-ról is, és egyeztetnek a Gazprom olajipari cégével, a Gazprom Nyefty (Gazprom Neft) vállalattal is és a tárgyalásokon kinyilvánították: a horvát kormány nem akarja eladni részesedését - erősítette meg Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter.

Egyes információk szerint a Mol akarja értékesíteni tulajdoni hányadát, ezért mindenkinek csak azt tudom javasolni, hogy a részesedés megvételéről Budapest és ne Zágráb ajtaján kopogtassanak" - reagált a miniszter a Novi list csütörtöki internetes kiadásában meg jelent hírre. A lap emlékeztetett, hogy mindkét orosz vállalat érdekelt a Mol INA részvényeinek megvásárlásában és a többségi részesedés eléréséhez megvennék a horvát kormány INA-ban meglévő részét is.

A Mol-INA történet "mellékszála", hogy fellebbezést nyújtott be Hernádi Zsolt, a Mol elnöke, a letartóztatását elrendelő végzés ellen, ténybeli tévedésekre és eljárásjogi hibákra hivatkozva - írja az MTI. A Mol vezetőjét a horvátok azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt horvát kormányfőnek azért, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a horvát olajipari cég, az INA irányításában. Hernádi azért fellebezhet most, mert Horvátország március elején módosította a letartóztatást elrendelő végzés alapjául szolgáló joganyagot.

Az oroszoknak valóban az évszázad üzlete a Paksi bővítés, de Magyarország számára hátrányosak a hitel feltételei - fogalmazott Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök. A bővítéssel a kormány mai árfolyamon 3120 milliárd forinttal növeli az államadósságot, a hitel kamata pedig nagyjából a kétszerese a korábbi IMF-kölcsönnek.