Matolcsy György és "bűntársai" bennfentes, szigorúan bizalmas információkat szivárogtattak ki bankároknak, jogosulatlan előnyhöz juttatva egy szűk kört - fogalmazott sajtótájékoztatóján Scheiring Gábor, a PM politikusa. Véleménye szerint a 2011. november 17-ei kereskedési adatok alátámasztják a Matolcsy György egykori kabinetfőnökének könyvében szereplő, erről szóló információkat.
Józsa István, az MSZP frakcióvezető-helyettese emlékeztetett: a forint már jóval a bejelentés előtt erősödni kezdett, feltehetően azért, mert bizonyos körök már tudomást szereztek róla, hogy a kormány az IMF-hez fordul, ezért a forint erősödésére spekuláltak. Matolcsy Györgynek le kell mondania a jegybank éléről, ez azonban nem elég - tette hozzá Scheiring. A kormányfőnek válaszolnia kell, tudott-e arról, hogy Matolcsy György mire készül, illetve adott-e utasítást miniszterének arra, hogy szivárogtassa ki a bizalmas információkat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nem tud konkrét esetről, ugyanakkor a szervezet nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója, Gerry Rice pénteken elmondta: létezik egy megállapodás, miszerint a kormányokkal folytatott tárgyalásokról szóló információkat bizalmasan kezelik. Matolcsy György, korábbi nemzetgazdasági miniszter kedden mutatta be korábbi kabinetfőnöke, Wiedermann Helga Sakk és Póker - Krónika a magyar gazdasági szabadságharc győztes csatáiról című könyvét.
Ennek egy fejezete számol be arról, hogy 2011 novemberében, azon a napon, amikor a magyar kormány ismét az IMF-hez fordult, Matolcsy a Goldman Sachs bankáraival ebédelt, és elkotyogta nekik az információt. A könyv szerint az egyik bankár ekkor mosdót keresve felállt az asztaltól, majd visszatérte után rövidre fogták az ebédet. Wiedermann ezzel a jelenettel próbálta illusztrálni, hogy 2011 őszén valóban pénzügyi támadás érte hazánkat. A kormány azt állította - és a könyvben is ez szerepel -, hogy már aznap reggel elküldték a tárgyalások újrakezdéséről szóló levelüket Brüsszelbe és Washingtonba. Másnap az IMF reagált: nem kaptak megkeresést a kormánytól, de nyitottak a tárgyalásokra.
Az érintett bankárok nem fognak megszólalni, csak az IMF tud válaszolni, hozzájuk mikor jutott el az információ - nyilatkozta Bokros Lajos az ATV-nek. Ez a kiszivárogtatás mellesleg olyan mértékű tudatlanságról tesz tanúbizonyságot, amely kevés országban jellemző - tette hozzá Bokros.
Egy ilyen horderejű információ kifecsegésének jogászi vélekedés szerint is büntetőjogi következményei vannak. Amikor az ellenzék feljelentést tett csütörtökön az ügyészségen, a Matolcsy által vezetett jegybank közleményében fikciónak minősítette a kötetet. Pleschinger Gyula, a monetáris tanács tagja, aki államtitkárként szintén Matolcsy mellett dolgozott abban az időben, szintén megszólalt az ügyben. Nem hangzott el hivatali titok az ebéden, és a befektetési bankárok egy percre sem álltak fel az asztaltól - állítja a korábbi államtitkár.
A hvg.hu-nak nyilatkozva Peter Attard Montalto, a Nomura feltörekvő piacokra szakosodott elemzője elmondta: emlékszik, hogy pletykaként hallotta ezt az információt akkor, és érdeklődött a hírügynökségeknél, miért nincs hivatalos közlemény a magyar kormány-IMF kapcsolatfelvételről. Az elemző azt is hozzátette: nem világos a kiszivárogtató személye, nem tudni, hogy az akkori nemzetgazdasági miniszter volt-e.