Mindhárom nagy szlovák közvélemény-kutató iroda, a Focus, a Polis és az MVK is úgy látja, hogy első helyen Fico, másodikon pedig Kiska végez. Utóbbi az elmúlt egy hónapban húzott el jelentősen a többi jelölttől, s került stabilan húsz százalék fölé. A többiek - Radoslav Procházkát kivéve - valószínűleg nem érik el a tíz százalékot sem.
Kiska népszerűsége viszont egyértelműen és folyamatosan felfelé ível.
Az 1963-ban született Kiska több cég alapítója, s 2005-ben részben ő hívta életre a "Jó Angyal" nevű alapítványt is. 2012 októberében jelentette be indulását az államfőválasztáson. Fico többi kihívójával szembeni nagy előnye, hogy bőségesen van tőkéje a választási hadjárat finanszírozásához.
Papíron mindegyik jelölt 133 ezer eurót költhetett a választási kampányra, a valós összegek azonban ennél sokkal magasabbak. Eddig Kiska vallotta be a legtöbbet: január végéig 200 ezer eurót költött önmaga népszerűsítésére.
Elmondása szerint a kampányát saját forrásokból fedezi, szponzoroktól nem kap anyagi támogatást. Fico már nem volt ennyire közlékeny. "A kampányt elsősorban a Smer költségvetéséből fedezzük, adományokkal vagy szponzorokkal nem élünk" - mondta a Smer szóvivője.
A független jelöltként induló Kiska népszerű a fiatalok, valamint a pozsonyiak körében, a felsőfokú végzettségűek és Zsolna megyében élők viszont inkább Ficóra adnák a voksukat - derült ki a Focus felméréséből. Az MVK egy meglepő adattal is előállt.
Eszerint az ultranacionalista, magyar- és romaellenes Marián Kotleba híveinek 48,3 százaléka adná Kiskára a voksát, s mindössze három százalékkal alacsonyabb ez az arány a szélsőséges Szlovák Nemzeti Párt támogatóinak körében. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió és a liberális Szabadság és Szolidaritás szavazói Radoslav Procházkát támogatnák.
A Népi Platform jelöltje (ennek tagja a Bugár Béla-vezette Híd is), Pavol Hrusovsky, főleg volt pártja, a Kereszténydemokrata Mozgalom szavazóira számíthat. Bugárék ugyan az utolsó pillanatig kiálltak Hrusovsky mellett, de nem biztos, hogy jó ötlet volt felsorakozni a kereszténydemokrata politikus mögé, mivel a Híd szavazóinak mindössze nyolc százaléka voksolna rá. A Magyar Közösség Pártjának jelöltjére, Bárdos Gyulára 75 százalékban az MKP támogatói szavaznak.
Amint közeledik a választás időpontja, úgy kerül elő egy-egy kompromittáló dokumentum Kiskával szemben, ami azért annak a jele, hogy Fico gépezete működésbe lépett. Nem csoda, ha a kormányfő környezetében úrrá lett a harci idegesség, mivel első fordulóbeli várható győzelme ellenére nem érezheti páholyban magát.
A felmérések szerint ugyanis a második fordulóban valamivel Kiskára szavaznának többen. Szórólapokon hirdetik Kiska "sötét múltját", ami miatt a vállalkozó feljelentést is tett. Úgy véli, a szórólapok nagy száma, országos terjesztése miatt nyilvánvaló, hogy profi és jól szervezett akcióról van szó, amely több tízezer euróba kerülhet, nem lelkes amatőrök állnak a lejárató kampány mögött.
A pozsonyi Új Szó közlése szerint Kiska így fogalmazott: "Ha annyi erkölcsi tartás sincs abban, aki megrendelte ezt az ellenkampányt, hogy kiálljon a nyilvánosság elé, azt várom az állami szervektől, hogy még az első forduló előtt feltárják, ki vezet ellenem ilyen költséges rágalomhadjáratot."