A törvényhozás által elfogadott határozat azzal indokolja az ENSZ-hez intézett kérést, hogy az ukrán hatóságok és a hadsereg visszafogottsága, illetve a békés rendezésre irányuló erőfeszítések ellenére a Krímben gyorsan romlik a helyzet az orosz fegyveres erők és az orosz fekete-tengeri flotta fellépése miatt. "Gyakorlatilag Ukrajna elleni nem provokált agresszióról és a szuverén ország területének annektálását célzó kísérletről van szó Oroszország részéről" - áll a parlament állásfoglalásában.
A testület a dokumentumban leszögezi: az önvédelemnek az ENSZ alapokmányában elismert joga alapján Ukrajna szükség esetén fenntartja magának a jogot, hogy bármely államhoz, illetve a kollektív biztonságot szavatoló regionális szervezethez forduljon segítségért szuverenitása, területi egysége és épsége védelmében. A határozatot az ülésteremben jelen lévő 334 képviselőből 250 szavazta meg.
A képviselők határozatban erősítették meg Ukrajna európai integrációs irányvonalát, és támogatták az ezzel összefüggő legfontosabb intézkedéseket is. A jelen lévő 345 képviselő közül 252 által támogatott előterjesztésben a törvényhozás javasolja az államfői feladatokat ideiglenesen ellátó Olekszandr Turcsinov házelnöknek, hogy szólítsa fel az Európai Uniót: "haladéktalanul vesse be minden befolyását Oroszországra a béke, Ukrajna szuverenitása, függetlensége és területi egysége elleni cselekedeteivel szemben". A képviselők ajánlása szerint Arszenyij Jacenyuk kormányfőnek felhatalmazást kell kapnia arra, hogy mihamarabb aláírja Ukrajna részéről a társulási megállapodást az EU-val, az Európai Atomenergia Közösséggel és a szervezetek tagállamaival.
Merkel az "erősebb jogáról" beszélt
Moszkva kihasználja Ukrajna gyengeségét, és az erősebb jogát szegezi szembe a jog erejével, de saját magának árt, ha nem változtat politikáján - mondta a német kancellár csütörtökön a Bundestagban.
Angela Merkel a német törvényhozás alsóházában mondott beszédében hangsúlyozta: az orosz vezetés visszatért a 19. és a 20. század hatalmi politikájához, és csak a saját érdekeit érvényesíti, amivel megsérti Ukrajna területi egységét és veszélyezteti a nemzetközi stabilitást. Ezért egységesen és határozottan fel kell lépni Oroszország ellen, a fegyveres erő alkalmazása azonban szóba sem jöhet - jelentette ki a német kancellár.
Álarcos bankrablás Kijevben
Közben Kijevben fegyveresek rohamoztak meg egy bankot. Mára virradóra mintegy negyven fegyveres hatolt be az épületbe az ukrajnai főváros, Kijev központjában - írta az UNIAN ukrán hírügynökség a belügyi szervek tájékoztatására hivatkozva. A hírportálon található információ szerint az álarcosok különböző feszítőszerszámok segítségével jutottak be a bankba. A pénzintézet őrei bezárkóztak az egyik szolgálati helyiségben, és riasztották a hatóságokat.
A rendőrség különleges egysége, továbbá más szolgálatok emberei több órás szembenállást követően őrizetbe vették a behatolókat. A tetteseknél Kalasnyikov géppisztolyokat, Szajga típusú vadászkarabélyokat, valamint kéttucatnyi Makarov típusú pisztolyt foglaltak le. A hatóságok szerint az őrizetbe vettek egyike sem állította, hogy bármelyik politikai erőhöz tartozna.