Az eddigi adatok alapján februárban az UniCredit ügyfelei több alkalommal több készpénzt vettek magukhoz, mint egy hónappal korábban – mondták el a pénzintézetnél. Az MKB-nál az átlagos felvétel összege jelentősen, 20-30 százalékkal nőtt. Az Erste is azt tapasztalta, hogy esetenként a korábbinál nagyobb summát vesznek fel ügyfeleik. Az OTP-nél az ezzel kapcsolatos kérdésre csak annyit mondtak: „az ügyfelek a két díjmentes tranzakcióhoz igazították a készpénzigényüket”.
Nem mindenütt látják azonban úgy, hogy a legfeljebb havi két alkalommal összesen 150 ezer forintos díjmentes készpénzfelvételi lehetőség (a pénzügyi rezsicsökkentés) átalakította a szokásokat. A Budapest Banknál arról beszéltek, hogy egyelőre nem érzékelnek nagyobb készpénzfelvételi igényt. A K&H is csak minimális változást lát. Mint mondták: a bankjegykiadók (ATM) használatában sem igazán látnak változást, és az átlagos készpénzfelvétel sem nőtt meg.
Az elképesztő mennyiségű készpénzre – különösen akkor, ha a folyószámlákon tartott egyre vaskosabb összegeket is figyelembe vesszük – legfeljebb csekély mértékben adhat magyarázatot a lakossági szokások esetleges változása. Szakértők (egyelőre csak magánbeszélgetésekben) egyre inkább a „kisíbolt” milliárdok hatásáról beszélnek, hozzátéve: más viszonyok között egy ilyen jelenség biztosan vizsgálatra ösztönözné a jegybankot.
Március 20-ától újabb jogszabály módosítások lépnek életbe az ingyenes készpénzfelvétellel kapcsolatban. A magyarországi bankautomatákból való készpénzfelvétel bank által beállított felső korlátja nem lehet kevesebb napi 150 ezer forintnál. A bankok többsége már februárban változtatott (nem csoda a sietség, legalább 500 millió forintos bírságot kaphatnak majd a renitensek). Például az Erste február 26-ától a Kölyök kártya limitét is 150 ezer forintban szabta meg. Az OTP Junior plasztikjainál is hasonló a helyzet. Pedig az alacsonyabb korlátok – különösen a fiatalabbaknál – biztonsági okból is fontosak voltak. (Ennek különös jelentőséget adhat, hogy érzékelhetően sok ügyfél, sőt még a jogalkotók sem gondol arra, hogy egyáltalán létezik ilyesmi, mint a limit.)
Akárhogy is nézzük, mindez a készpénztartás növekedésének irányában hat. Mintha már meg is érkeztek volna a pénzügyi rezsicsökkentés első eredményei: február végén a Magyar Nemzeti Bank frissen közzétett adatai szerint a magyar gazdaságban, minden korábbi rekordot megdöntve, összesen majdnem 3320 milliárd forint készpénz volt. A havi átlagállomány is – egyetlen hónap alatt több mint 102 milliárd forinttal gyarapodva – hihetetlenül magas értékre rúgott. Tavaly még négy hónap kellett ahhoz, hogy a készpénz mennyisége meghaladja a 2012. decemberi értéket –írja Azenpenzem.hu.