Kerényi Imre;Baán László;Szerb Antal;Nemzeti Könyvtár;miniszterelnöki megbízott;

Kerényi Imre a Nemzeti Könyvtár új darabjaival FOTÓ: K 2 PRESS

- Lejár a jog - aztán jövünk!

Kerényi Imre bemutatta a Nemzeti Könyvtár legújabb gyöngyszemeit, mi pedig megtudtuk, mi nem jelenik meg a sorozatban, pedig szerették volna: Örkény, Ottlik, Moldova.

A Nemzeti Könyvtár sorozat második hullámában is 24 kötet jelenik majd meg 2014-ben és 2015-ben, politikusok, intézményvezetők és egyházi személyiségek ajánlásával - mondta el Kerényi Imre, a kulturális értékek őrzéséért és a tudatos nemzeti közjogi gondolkodás megalapozásáért felelős miniszterelnöki megbízott szerdai sajtótájékoztatón, ahol az első 6 kötetet is bemutatták.

Orbán Viktor például Rejtő Jenő műveit ajánlotta. A tervezett menetrend szerint a második hullámban négy körben jelenik majd meg 6-6 kötet, a kiadások dátumai idén március 12. és szeptember 15., jövőre pedig március 3. és október 22.  Egy birtokunkba került levélből kiderült a dolog kicsit úgy működik, mint az Önök kérték annak idején.

A választás nem teljesen szabad, mert nem mindenki boldog attól, hogy megjelenhet az új jobboldali kánonban. Kerényinek ismét meggyűlt a baja a jogtulajdonosokkal. Többen ajánlottak például Örkény művet, ám Kerényi azt panaszolta, az örökösök mereven elzárkóznak attól, hogy a Nemzeti Könyvtárban megjelenjen Örkénytől bármi is.

Volt, amikor a kiadókkal nem sikerült megegyezni, a Magvető például nem adta Szerb Antal Utas és holdvilág című munkájának kiadási jogát, Kerényi annyit jegyzett meg a levélen: 2015 01. 27-én lejár a jogviszony, aztán jövünk! Ottlik Géza örököse is fügét mutatott, így az Iskola a határon című Ottlik műről is le kell mondani, amit Baán László ajánlott volna.

De az ajánlatot tevő miniszterekkel is baj volt, Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere például nem áthallotta Moldovától a Negyven prédikátort ajánlani. Nem tudjuk, hogy megpróbálkoztak-e a jogok megszerzésével, vagy rögtön lemondtak róla.

Ugyanis egy-egy ajánlótól három művet kértek Kerényinék, s ebből választották ki közösen a végül megjelenőket. Voltak akik visszaléptek, így Kocsis Zoltán a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója, vagy Bolbericz Pál teológus; utóbbi helyett Korzenszky Richárd ugrott be.

Az első hat kötet most látott napvilágot: Komjáthy István Mondák könyve Boromissza Zsolt rajzaival és Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének ajánló szavaival. Széchenyi Zsigmond Ahogy elkezdődött című műve Schell József rajzaival, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ajánlójával látott napvilágot. 

Venetianer Lajos A magyar zsidóság története című kiadványát Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége alelnöke javasolja az olvasóknak.

Fraknói Vilmos Pázmány Péter és kora című könyvét Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek ajánlja az érdeklődőknek. Rejtő Jenőtől A három testőr Afrikában, a Piszkos Fred közbelép és a Csontbrigád című regények jelentek meg egy kötetben Korcsmáros Pál rajzaival, Orbán Viktor miniszterelnök ajánlásával.

Kosztolányi Dezsőtől Nero, a véres költő, valamint a Pacsirta és az Édes Anna című regények szerepelnek a Nemzeti Könyvtár sorozat 27. kötetében Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes ajánló szavaival.

Az igazsághoz tartozik, hogy a Várad különszáma nemcsak Kinde Annamária, a nagyváradi folyóirat 58 évesen, hosszú betegség után elhunyt vezető munkatársa, a versrovat vezetője előtt tiszteleg, hanem Kristóf János festőművész előtt is.