Fontos tudni, hogy Gál nem a Magyarországon ellene folyó büntetőüggyel összefüggésben fordult Strasbourghoz - ezt nem is tehetné, mert esetében még nincs jogerős ítélet. A volt erzsébetvárosi politikus a 2008 novemberi őrizetbe vétele óta - kisebb megszakítással - előzetesben töltött összesen csaknem 51 hónap szigorú kényszerintézkedést sokallta. A VII. kerület gazdasági bizottságának egykori elnökét - aki ellen jelenleg már csak az enyhébb lakhelyelhagyási tilalom van érvényben - a kerületi ingatlanügyletekkel összefüggésben évek óta húzódó perben egyelőre nem jogerősen nyolc és fél év szabadságvesztésre ítélték. Az ügy azonban a fellebbezések miatt a Kúrián folytatódik.
Gál még 2011-ben fordult a strasbourgi bírói fórumhoz; keresete szerint a magyar állam a vele szemben folytatott eljárás során megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének több pontját is. Állítása szerint sérültek többek között a szabadsághoz és biztonsághoz, a tisztességes tárgyaláshoz, ügyének ésszerű időn belüli elbírálásához és a magán- illetve családi élet tiszteletben tartásához fűződő jogai. A strasbourgi bíróság azonban csak abban a pontban látta alátámasztottnak a magyar hatóságok részéről a jogsértést, hogy ésszerű időn belül kellett volna Gált bíróság elé állítani.
A strasbourgi keresetben ugyan nem szerepelt, mert annak benyújtása után történt, de legalább ilyen súlyosnak minősíthető a magyar hatóságok részéről az is, hogy - mint megírtuk - Gál két alkalommal is bent "felejtették" a börtönben. A 2012 februári, nem jogerős bírósági ítélet után, Gál előzetesbe való visszahelyezését követően ugyanis a törvény szerint félévente hivatalból felül kellett vizsgálni a kényszerintézkedést, ám ezt előbb a Fellebbviteli Főügyészség, majd a Fővárosi Ítélőtábla is elmulasztotta. Végül a Kúria felülvizsgálata nyomán tavaly júniusban házi őrizetre enyhítették a Gál elleni kényszerintézkedést. Nem sokkal később a Népszavának adott interjújában Gál arról beszélt: a rácsok mögött töltött több, mint 1500 nap minden estéjén feltette magának a kérdést: mit keresek itt? Azóta a Szegedi Ítélőtábla tavaly novemberi döntése ezen is enyhített, és Gál már a lakását is elhagyhatja.
A büntetőügy másodrendű vádlottja, Hunvald György volt MSZP-s erzsébetvárosi polgármester korábban - még 2010-ben - Gáléhoz hasonló indokokkal Strasbourghoz fordult. Az ő keresetéről már tavaly decemberben döntött a bírói fórum, amely esetében is kimondta, hogy a magyar állam megsértette szabadságjogait. A Hunvalddal szembeni gyanú súlyossága nem volt elegendő ahhoz, hogy csaknem 32 hónapig rács mögött, előzetesben tartsák - állapította meg a bíróság. Ezért összesen mintegy másfél millió forint kártérítést ítélt meg a volt polgármester számára. Amúgy Hunvaldot a magyar bíróság első-, majd másodfokon is felmentette azon "maffiavádak" alól, melyekkel összefüggésben 32 hónapot előzetesben töltött.
A strasbourgi bíróság tavaly tavasszal egy hasonló ügyben Hagyó Miklós, a BKV-per fő vádlottja javára döntött a magyar állammal szemben. Kimondták, a volt főpolgármester-helyettest a nemzetközi egyezményeket sértő módon tartották hónapokig előzetesben, ezért több millió forintnyi kártérítést ítéltek meg neki. Érdekesség, hogy tavaly év végén - az ároktői rablóbanda szökésére hivatkozva - a parlamenti többség eltörölte az előzetes letartóztatás idejének felső határát.