Az FBI össze fogja vetni adatbázisával a két férfi ujjlenyomatait. A két utas lopott olasz, illetve osztrák útlevéllel jutott fel március 8-án a Malaysia Airlines Kuala Lumpurból Pekingbe tartó 370-es járatára. A malajziai főváros repülőterén ujjlenyomatot vettek tőlük.
Az FBI most arra vár, hogy megkapja az ujjlenyomatokat a malajziai hatóságoktól. Amerikai hivatalos személyek egyelőre nem állítják - de nem is vetik el azt a lehetőséget -, hogy a két férfi, akinek fotóit Malajzia több ország hírszerzésének megküldte, terrorcselekmény elkövetésének céljával szállt volna fel az utasszállító repülőgépre.
Az NBC amerikai hírszerzési forrásokból úgy értesült, hogy a két "mediterrán külsejű" férfi Katarból jutott el Thaiföldre, ahol egy iráni közvetítő segítségével vásároltak repülőjegyet, hogy Kuala Lumpur és Peking érintésével Európába repüljenek.
Szakértők szerint ez egy nagyon olcsó, de lassú útvonala az Európába jutásnak.
A két férfi a megváltott jegyek alapján először Amszterdamig utazott volna, ahonnan az egyik Stockholmba, a másik Frankfurtba repült volna tovább.
A jegyeket egy, az NBC forrásai által "Ali" néven emelgetett iráni közvetítő foglaltatta. A férfi a gép eltűnése után önként jelentkezett a hatóságoknál, és elmondta, hogy a pattayai Grand Horizon utazási irodánál történt jegyvásárlás mellett hogyan segített még a két rejtélyes utasnak. A közvetítő jelenleg feltehetően Iránban tartózkodik, és az amerikai hatóságok eddig nem léptek közvetlen kapcsolatba vele.
Benjaporn Krutnait, a Grand Horizon tulajdonosnője szerint az iráni férfi március 1-jén kérte, hogy foglaljon helyet a két utasnak. Mindössze annyit kötött ki, hogy a repülőjegyek olcsók legyenek. A foglalások eredetileg két külön gépre - a Qatar Airways és az Etihad Airways egy-egy járatára - szóltak volna, ám azok lejártak, mert a közvetítő nem jelentkezett időben.
Az iráni március 6-án újból megkereste az utazási irodát, amely ezúttal a Malaysia Airlinesra foglalt két helyet. Az iráni egy barátja fizetett készpénzzel a jegyekért, amelyeket végül egy nagyobb thaiföldi ügynökség, a Six Stars Travel állított ki.
Nem volt terrorista az iráni utas?
Egy 19 éves iráni menedékkérő volt az egyik utas, aki a szombaton eltűnt repülőgépen hamis útlevéllel utazott, jelentette be a malajziai rendőrfőnök.
A malajziaiak információi szerint a fiúnak nem voltak terrorista kapcsolatai, Németországban akart menedékjogot kérni.
A hamis útiokmánnyal a gépre felszállt másik férfi személyazonosságát még nem sikerült kideríteni.
Tíz napja karbantartáson esett át gép
Felszállása előtt tíz nappal karbantartáson esett át a négy napja eltűnt malajziai gép – jelentette be a légitársaság kedden reggel. A Boeing 777-200-ast egy Kuala Lumpur-i hangárban teljesen átvizsgálták és semmiféle problémát nem találtak. A következő nagy szervíz júnus 19-én lett volna esedékes. A gép 2002-ben került a Malaysia Airlines- hoz, és több mint 53 ezer órát repült.
Negyedik napja nem hozott eredményt a kutatás. Hatalmas területet kell átvizsgálni, a Malaka-szorosra és az Andamán-tengerre is kiterjesztették a keresést, 40 hajó és 34 repülőgép pásztázza a vizeket, eddig sikertelenül. A CNN emlékeztetett, hogy a 2009-es Air France-katasztrófánál csak az ötödik napon fedeztek fel a víz felszínén lebegő roncsokat az Atlanti-óceánon.
A maláj gép eltűnésének helyén, a Thaiföldi-öbölben jóval sekélyebb a víz, ha ott zuhant le a gép, könnyebb lesz kiemelni a roncsokat. De ha a Boeing tényleg irányt változtatott, s eljutott az Andamán-tengerig, ott már nagy mélységbe zuhanhatott.
A szombaton, a felszállás után két órával eltűnt repülőgépen 227 utas és 12 fős személyzet utazott.