fejlesztés;EU forrás;

Fotó: Thinkstock

- Túlvállalásokkal zárult az uniós költségvetési ciklus

A kormány mintegy 10 százalékkal túlvállalta a 2007-2013-as uniós fejlesztési időszakban rendelkezésre álló 8200 milliárd forint keretösszeget, így 9000 milliárd forint felhasználására van élő szerződés; ezzel lehetővé vált, hogy Magyarország 100 százalékban lehívhassa az uniós forrásokat – erről beszélt tegnap újságírók előtt Csepreghy Nándor.

A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkár beszámolt arról, hogy a múlt évben 14 százalékkal túlteljesítették az éves kifizetések eredetileg 1500 milliárd forintban meghatározott összegét, és 1709 milliárd forintot fizettek ki a pályázóknak. Az év végi hajrát bizonyítja, hogy csak decemberben 350 milliárd forintot juttattak a vállalkozásoknak.

A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy 2013. nyarán mintegy 500-600 milliárd forintot kitevő forrásvesztéssel számolt az akkori Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, és kifizetési problémák is voltak. Végül lezárták a 13 operatív program felfüggesztését okozó “mérnökkamarai" ügyet.” Ehhez Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárnak és Johannes Hahn regionális politikáért felelős európai uniós biztosnak kellett megegyeznie, így a forrásvesztést elkerültük. Csepreghy Nándor úgy vélte, hogy reális az a cél Magyarország számára, hogy 2015 végéig a 2007-2013. között rendelkezésre álló 8200 milliárd forint fennmaradó része is megérkezzen.

Ami a túlvállalásokat illeti: a gazdaságfejlesztési operatív program 90 milliárd forintjából 50 milliárd forintot költöttek a kórházprojektre minisztériumi jóváhagyással. Emellett újra feltöltötték az önerőalapot. Ebből 30 milliárd forint áll rendelkezésre az önkormányzatoknak, állami szervezeteknek pályázataik megvalósításához.

Az elmúlt hétéves uniós támogatás mérlege: Magyarországon 2007-től 63 ezer fejlesztés valósult meg, ami mögött 45 ezer pályázó áll, és 4500 pályázót további körben kell vizsgálni. Azokkal szemben, akik bizonyíthatóan “ellopták” a pénzeket, a kormány megteszi a szükséges intézkedéseket, a kifizetett támogatás visszakövetelését a kamatokkal együtt, továbbá ezeket a cégeket, illetve kapcsolt vállalkozásaikat kizárják a 2014-2020-as hazai és uniós forrásokból.

Kissé megkésve - a KSH végleges jelentése után napokkal -, hétfőn Varga Mihály sajtótájékoztatón ismertette: a külkereskedelmi mérleg aktívuma 7,0 milliárd euró volt, és idén várhatóan ekkora lesz a többlet. A deklarált cél, egyrészt az, hogy az Európai Unión kívül a legfontosabb partnerünk Oroszország legyen, ami passzol az Orbán-Putyin közeledéshez, másrészt a magyar export 33 százaléka jusson 2018-ra a unión kívülre a jelenlegi 22,9 százalék helyett.