Szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a fizetés nem garantálja a felhasználónak a fájljai visszakapását, ezért azt javasolják, hogy aki azt észleli, hogy egy fájlja titkosításra került, azonnal válassza le a számítógépét a hálózatról, kapcsolja ki, majd egy vírusirtó szoftver lemezéről indítsa újra, és azonnal kezdje meg az operációs rendszer megtisztítását.
A CryptoLocker vírus jellemzője, hogy minden dokumentumot, táblázatot és fényképet titkosít a merevlemezeken, így soha többet nem lehet megnyitni azokat.
A bűnözők százezer forint körüli összeget kérnek feloldókulcsért, és csak a Bitcoin nevű, lenyomozhatatlan virtuális fizetőeszközt fogadják el, de a fizetés sem garantálja, hogy a felhasználó visszakapja a fájljait.
A kártevő első felbukkanása tavaly szeptemberre tehető, decembertől pedig egy még agresszívabb verzió kezdett terjedni, immár hordozható meghajtókon is, és hazánkban is egyre sűrűbben lehet találkozni a fertőzéseivel. Leginkább álcázott e-mail csatolmányként érkezhet a gépre, de terjed a torrent oldalakon is.
Főként olyan internetezők vannak veszélyben, akik nem használnak jogtiszta, frissített vírusirtót a számítógépükön, vagy nem ügyelnek arra, hogy telepítsék az operációs rendszerük frissítéseit, és nem készítenek rendszeres biztonsági mentéseket sem a fájljaikról, valamilyen külső meghajtóra.
Angliai tapasztalatok szerint az áldozatok közel fele enged a vírus zsarolásának és kifizeti a százezres váltságdíjat, ám ez nem garantálja, hogy vissza is kapják az adataikat. A szakértők ezért azt javasolják a felhasználóknak, hogy folyamatosan gondoskodjanak adataik külső adathordozóra való mentéséről, ha pedig a vírus jelenlétére utaló jeleket észlelnek, azonnal lépjenek ki a hálózatból, zárják el gépüket, majd egy vírusirtó szoftver lemezéről indítsák újra, és azonnal kezdjék meg az operációs rendszer megtisztítását.