"Továbbra is jönnek beszámolók arról, hogy a tüntetésekkel kapcsolatban komoly nézeteltérések vannak a pártban (Fideszben)" - írta April Foley nagykövet bizalmas táviratában 2006 októberében. Hozzátette: Orbán Viktor közelmúltbeli megjelenéseire egy páncélozott dzsipben - melyet állítólag egy névtelen német mecénás biztosított neki - szintén többen felkapták a fejüket.
Van több negatív forgatókönyv, beleértve a romló morális és gazdasági helyzetet, valamint a növekvő szociális elégedetlenséget és instabilitást - idézte Kósa Lajost az amerikai nagykövetség egy 2006. októberi táviratában. A távirat szerint Kósa azt is mondta, hogy a 2006-os helyzet "egy gazdasági probléma, melyet politikai válsággá duzzasztottunk." Ugyanebben a táviratban az amerikai diplomácia Orbán Viktortól is idéz: amikor azt kérdezték tőle, hogy nem hibáztathatja-e majd őt a közvélemény az instabilitás forszírozásáért, azt felelte: "ez egy olyan kockázat, melyet kész vagyok vállalni."
A távirat erre is kitér: Orbán továbbra is abba az irányba vezeti a pártját, amelyet Horn Gyula volt miniszterelnök "Európában precedens nélkülinek" nevezett, Boross Péter volt miniszterelnök pedig úgy jellemezte, mint "középkori ostromtechnika a modern politika helyett". Habár a "mérsékelt" Kósa Lajos debreceni polgármester bírálta a Fidesz "utolsó töltényig" taktikáját, még ő is azt sugalmazta, hogy a párt felhívása a tüntetésekre erőfeszítés egy "nyílt forradalom" megelőzésére, amennyiben a kormány megszigorításai életbe lépnek - olvasható a diplomáciai sürgönyben.
Egy 2006 decemberében kelt amerikai táviratban pedig a budapesti nagykövetség Kósa Lajost idézte. "Az ellenzék - mondta - nincs abban a helyzetben, hogy a kormányt bírálja hozzáértés, vagy korrupció ügyében, tekintettel a saját hiányosságaira" - olvasható a WikiLeaks iratok között.