Az UNIAN hírügynökség arról adott hírt hajnalban, hogy Kijevbe érkezett Mihail Hodorkovszkij volt orosz olajmágnás, akit Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legádázabb politikai ellenlábasának tartottak, és aki több évet töltött börtönben adócsalás miatt, majd néhány héttel a szocsi téli olimpia előtt szabadult elnöki kegyelemmel.
Hodorkovszkij a Twitter közösségi portálón közzétett üzenetében tájékoztatott arról, hogy Kijevbe érkezett. "Figyelem. Kijevben vagyok. Megérkeztem" - írta egyik mikroblogján Hodorkovszkij.
Közben arról is beszámolt az ukrán média, hogy Mevlüt Csavusoglu, uniós csatlakozásért felelős török miniszter felszólította Oroszországot: ne veszítse el józan eszét, és ismerje el Ukrajna területi épségét. A miniszter szavai szerint megengedhetetlen az orosz beavatkozást Ukrajna területén, és sérti a nemzetközi jogot. Csavusoglu felszólította az ENSZ-t és az Európa Tanácsot, hogy "gyorsítsák fel a diplomáciai támadásokat Oroszország ellen". A török külügyminisztérium pedig úgy foglalt állást, hogy a függetlenségi népszavazás kiírása a Krími félszigeten veszélyes és téves.
Klicsko pártja a határzár és légtérzár elrendelését követeli Krímben
Vitalij Klicsko pártja azt követeli az ukrán hatóságoktól, hogy zárják le Ukrajna krími határait, rendeljenek el légtérzárlatot a félsziget felett, illetve állítsák le a kompközlekedést a Kercsi-szorosban.
Az Ütés (Udar) párt közleménye szerint jelenleg az ukrán államiság és az ország területi épsége forog kockán.
"Haladéktalanul mindent meg kell tennünk, hogy szembeszálljunk az orosz agresszióval, illetve megvédjük Ukrajna szuverenitását és területi épségét" - idézte az UNIAN hírügynökség szombat este a párt közleményét.
A Velencei Bizottság tárgyal a krími népszavazásról
Pavlo Petrenko ukrán igazságügyi miniszter részt vesz a Velencei Bizottság következő plenáris ülésén, amelyen megvizsgálják az Oroszországhoz való csatlakozásról hozott krími parlamenti döntés törvényességét - közölte az ukrán kormány szombaton honlapján.
Az UNIAN ukrán hírügynökség beszámolója szerint Thorbjorn Jagland, azt Európa Tanács főtitkára kérte fel az ET keretén belül működő, független alkotmányjogászokból álló tanácsadó testületet, hogy vizsgálja meg a krími autonóm köztársaság parlamentjének döntését az Oroszországhoz való csatlakozásról. A bizottság ülésére meghívták Petrenkót, hogy személyesen vázolja fel Ukrajna hivatalos álláspontját e kérdésben.
Az Európa Tanács konkrétan azt a kérdést tette fel a Velencei Bizottságnak, hogy megfelel-e az alkotmányos előírásoknak a krími parlament döntése népszavazás kiírásáról az Ukrajnához tartozó autonóm köztársaság státusának megváltoztatásáról.
Ugyancsak állásfoglalásra kérték a Velencei Bizottságot annak az orosz alkotmányos törvénynek a megváltoztatását illetően, amely az újabb területek Oroszországi Föderációhoz csatolását szabályozza, s amelynek nyomán egyszerűsített eljárásban tárgyalhatná az orosz parlament a Krím csatlakozását. A bizottságnak azt kellene megállapítania, hogy összhangban áll-e a nemzetközi jog normáival és elveivel egy ilyen törvénymódosítás.
A Velencei Bizottság következő, 98. plenáris ülését március 21-22-én tartja.
Oroszország ugyancsak a Velencei Bizottságához fordult, kezdeményezve az ukrán parlament döntéseinek törvényességi vizsgálatát. Szergej Nariskin, az orosz állami duma elnöke szerdán közölte: az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének jogi bizottsághoz fordultak annak érdekében, hogy a Velencei Bizottság befogadja a vizsgálat iránti orosz kérelmet. Nariskin szerint az ukrajnai politikai válság egyik oka az, hogy a kelet-európai országban nincs olyan politikai erő, amely törvényesen képviselné a soknemzetiségű ukrán nép érdekeit.