Ez egy nyolc sorozatból álló hagyományőrző út második állomása, amely a TÁMOP jóvoltából jöhetett létre – árulta el Jakab Natália, a Gandhi Közalapítványi Gimnázium és Kollégium szervezési igazgatóhelyettese. Az első állomáson a beás kultúrával ismerkedtek meg, és a zene mellett a gasztronómiai szokásaikba is betekintést nyerhettek a fiatalok. A gimnazisták közül sokan muzsikálnak, az intézménynek pedig hagyományőrző zenekara is van, ahol az autentikus cigányzenei stílust követik. Talán ezért idegenkedtek a látogatásuk elején a magyar cigányzenétől.
„És cigányzenét nem játszotok?” - kérdezték a gandhisok a köszöntő villámcsárdás után. Fontosnak tartotta ezt a megjegyzést Sárközi Ferenc, az együttes művészeti vezetője. Szerinte elengedhetetlen, hogy a más cigányzenei műfajt játszó romák jól ismerjék a magyar cigányzenét, ezért sokat mesélt a fiataloknak e stílus történetéről. Vagyis arról, hogy miért nagyon cigány és nagyon magyar egyszerre ez a műfaj.
Lakatos Lejla, a művészegyüttes PR menedzsere és művészeti szervezője elsősorban azért örült a találkozónak, mert így egy lendületes és virtuóz zenekaron keresztül ismerhették meg a gandhisok a magyar cigányzenét. Lejlát kifejezetten bántotta, hogy a program elején nehezen oldódott a társaság, ezért ő is beszállt a közös játékba, és együtt táncolt a gimnazistákkal.
Az autentikus cigányzenét képviselő gimnazistákat és a művészegyüttes tagjait egy hullámhosszra hozta a közös játék. A terv az volt, hogy bemutatják egymásnak a tudásukat, a különböző stílusokat, azonban a művészegyüttes virtuóz cimbalmosa, Vörös Tamás beszállt a gandhisok produkciójába, majd követték a társai, és így közösen, a két műfaj ötvözésével olyan zenét alkottak, amely különleges és fülbemászó volt.
A közös muzsikálás folytatódik, hiszen a Gandhi Gimnázium huszadik születésnapjára, április 9-re a Roma Hungaricum Állami Művészegyüttest hívták meg díszvendégnek.
Nézze meg a sosinet.hu videóját, amely a találkozón készült!