Több újságíró az interjú megjelenését követően kereste Zuschlagot, aki a gazdasági laphoz irányította őket, mondván, a kötetet a Napi Gazdaság Kiadó gondozza. Az újságíróknak néhány óra múltán Keresztesi Péter, a kiadó ügyvezető igazgatója azt válaszolta, hogy a hétfői könyvbemutató után mindenki kap majd interjút Zuschlagtól, addig nem.
Úgy tudjuk, hogy a könyv szerzője Szalai Vivien, több ismert bulvár könyv, így a Stohl András börtönélményeiről szóló kötet írója. Információink szerint az Alexandra könyvkiadót keresték meg a Zuschlag-könyv kiadásával, ám ők elzárkóztak ettől. Így került a kötet a Napi Gazdaság kiadójához. Forrásunk arra hívta fel a figyelmet, hogy érdemes lesz megnézni, ki lektorálta, mert a neve sokatmondó lesz.
A Napi Gazdaság tulajdonosa a milliárdos állami megbízásokat elnyerő Fidesz-közeli Századvég Gazdaságkutató Zrt., amely lapinformációk szerint az elmúlt három évben csaknem 5 milliárd forintnyi állami megbízást kapott. Az Index értesülései szerint a Napi Gazdasági egyik vezető munkatársa csütörtökön felmondott a cikk megjelenése miatt. A szerkesztőségben többen is furcsállták, hogy miért jelenik meg egy ilyen, egyértelműen politikai jellegű, az újságtól idegen interjú a lapban, ráadásul éppen abban a rovatban, ahol a kiemelt témákkal szoktak részletesebben foglalkozni.
Zuschlag, aki tavaly szeptemberben szabadult a börtönből, miután hat évre ítélték, amiért közel 75 millió forint pályázati pénzt vett fel fiktív civil szervezetek nevében, megdöbbentő dolgokról beszél a hétfőn megjelenő kötetben. Egyebek mellett arról, hogyan osztották az ifjúsági szervezetek pályázati pénzét még akkor, amikor Gyurcsány Ferenc vezette az ifjúsági tárcát.
A volt miniszterelnök erre tegnap a Facebookon úgy reagált: "Zuschlag János bírósági tárgyalásán bemutattak egy lehallgatott telefonbeszélgetést, melyen a vádlott beszél valakivel. Zuschlag ebben arra panaszkodik, hogy Gyurcsány nem akarja elfogadni a korrupciót, mi több szerinte küldetéstudattal küzd ellene, ahelyett hogy tudomásul venné, hogy a rendszer pénzből és erőből működtethető".
Főszerkesztőként a Napi Gazdaságban megjelenő tartalmakért felel, ezért vállalta, hogy G. Fodor Gáborral együtt interjút készít Zuschlag Jánossal – mondta érdeklődésünkre Barcza György. Hozzátette, G. Fodor néhány hete a politikai rovatot szerkeszti a Napi Gazdaságnál. Kérdésünket, hogy az érdeklődő újságírókat Zuschlag miért a Napi Gazdaság Kiadójához irányítja, Barcza azzal hárította, a könyvkiadással kapcsolatos kérdésekről nem nyilatkozik. Sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta, hogy a cikk miatt a lap egyik munkatársa távozott, mint mondta: ez belső ügy.
Keresztesi Péter, a Napi Gazdaság Kiadó Kft. ügyvezetője, mint a Századvég honlapjáról kiderül, egyben a Századvég Alapítvány kommunikációs- és marketing igazgatója. Maga a Századvég, illetve a Századvég Gazdaságkutató Zrt. a kormány és a Fidesz egyik legfontosabb háttérintézménye és kifizetőhelye. G. Fodor – blogja szerint – ma is a Századvég stratégiai igazgatója, ám az alapítvány honlapján tegnap már nem szerepelt a vezetőség soraiban. Ugyanakkor a Napi Gazdaság sem tünteti fel impresszumában G. Fodort munkatársként. Egyébként Giró-Szász András kormányszóvivő is a Századvég-csoporttól érkezett.
Forrásaink szerint tegnap délelőtt Zuschlag könyve megérkezett a boltokba, de az üzleteknek megtiltották, hogy hétfőig árusíthassák. Úgy tudjuk, a következő hetekben könyvbemutató körutat szerveznek Zuschlagnak.
Lendvai: "viszonylag ritkán hurcolok nejlonzacskóban 50 milliót"
Viszonylag ritkán hurcolok nejlonzacskóban 50 millió forintot - mondta lapunknak Lendvai Ildikó. Az MSZP korábbi frakcióvezetője, elnöke szerint Zuschlag már csak azért is sületlenségeket állít, mert ha valakit a párt nem akar jelöltként elindítani, azt nagyon egyszerűen megteheti: a vezetősége egyszerűen nem írja alá a jelöltségét. Ehhez senkinek nem kell kenőpénzt fizetni.
Lendvai azután reagált, hogy a Napi Gazdaság honlapján is olvasható interjúban Zuschlag kijelentette, miután 2004-ben lemondott az országgyűlési képviselőségéről, majd 2006-ban képviselőjelöltnek választották a kiskunhalasi MSZP-ben, "rosszul lett a teljes pártvezetés, hiszen mindenki azt hitte, el fogok tűnni". Azt állította, megállapodott Lendvai Ildikó, Szekeres Imre és Szilvásy György szocialista politikusokkal, hogy visszalép, és kapott ötvenmillió forintot egy nejlonszatyorban.
Lendvai Ildikó lapunknak nem tagadta, hogy 2006-ban Zuschlagot valóban támogatták Kiskunhalason, de azután, hogy a holokauszton viccelődött és ezért a mandátumáról is lemondatták, fel sem merült, hogy szocialista színekben újra indulhasson egy választáson. Az MSZP korábbi frakcióvezető azt is hazugságnak nevezte, hogy az ügyészségi vizsgálat idején behívta magához Zuschlagot, mert aggódott, hogy "az ügy esetleg feljebb mehet", a pártvezetés tagjait is érintheti. A börtönből tavaly szeptemberben szabadult egykori politikus a Napi Gazdaságnak ezt állította. Lendvai elmondta, valóban fogadta abban az időben Zuschlagot, mert a bajba jutott egykori képviselő többször kért tőle telefonon erre lehetőséget.
"Megdöbbentem, amikor a beszélgetés végén az ajtón kilépve számtalan kamera, újságíró várt. Zuschlag nyilván azt akarta bizonyítani, hogy mellette állunk, ami nem volt igaz" - tette hozzá. Lendvai szerint nagyon nem kell kutatni, miért vállalta a könyvet Zuschlag. Nyilván szeretné újra kezdeni az életét, ezért úgy gondolta, van az a pénz, "amiért korpásodik a haja". A megrendelőknek pedig érdeke, hogy minden kampányban legyen Őszöd- és Zuschlag-ügy.
Szekeres: "hülyeségekkel nem foglalkozom"
Hülyeségekkel nem foglalkozom - jelentette ki lapunknak Szekeres Imre, aki szerint az, hogy alig egy hónappal a választás előtt a Napi Gazdaság – a Fidesz könyv- és lapkiadója - megjelenteti Zuschlag kötetét, gyenge kampányfogás. A szocialista politikus elmondta, hogy Zuschlaggal már jóval a megengedhetetlen holokausztos viccelődése sem állt szóba. Sőt, ki is akarta rakatni az MSZP-ből, amiért a 2004-es Vas megyei fiktív tagfelvételek kapcsán az ő neve is felmerült. Szekeresnek később a kiskunhalasi szervezetet kellett feloszlatni, majd újjászervezni Zuschlag miatt. Az MSZP volt elnökhelyettes kijelentette, sem Lendvai Ildikó, sem mások társaságában nem tárgyalt az egykori szocialista képviselővel. Hozzátette: reméli, hogy Zuschlag fizetett adót a nejlonszatyorban állítólag átvett 50 millió forint után.
Szilvásy: "nem lehettem jelen azokon a megbeszéléseken, amelyeket Zuschlag említ"
"Bizalmasként nem lehettem jelen azokon a megbeszéléseken, amelyeket Zuschlag az interjúban említ, mert Gyurcsány Ferenc sportminisztersége idején nem voltam a tárca államtitkára" - mondta lapunknak Szilvásy György. Pedig a hat évre ítélt egykori képviselő a gazdasági lapnak az akkori minisztériumi viszonyokra utalva kijelentette: "Gyurcsány csak a saját csapatát kedvelte, Keszthelyi Andrást, Szigetvárit, Szilvásyt". Az interjúban Zuschlag arról is beszélt, hogy 2007-ben "rátörte az ajtót" Szilvásyra, aki akkor már a titkosszolgálatokat felügyelte. A volt tárcanélküli miniszter elmondása szerint jól szórakozott, amikor elképzelte, hogy lehet egy védett személlyel ezt megtenni. Szilvásy szerint ezek a "kor követelményeinek megfelelő hazugságok". A volt titokminiszter várja az oknyomozó könyvet, mert arra kíváncsi, hogy Zuschlag arról az időszakról is vall-e benne, amikor fideszes ifjúsági szervezetekkel dolgozott együtt.
A képre kattintva nagyban is megtekintheti a Napi Gazdaság kapcsolati hálóját.