MSZP;Fidesz;mezőgazdaság;

- Önmagával beszélget a Fidesz

Nagy Tamás, a MOSZ elnöke csütörtökön aggodalmának adott hangot, hogy a mezőgazdaságban zajló folyamatok rossz irányt vettek, és európai statisztikai adatokkal alátámasztva értékelte a mezőgazdaság teljesítményét. Helyzetértékelése nem politikai természetű volt, hanem korrekt, szakmai alapú, ezért megdöbbentő a Fidesz reakciója - vélekednek a szocialisták.

Gőgös Zoltán MSZP-s képviselő szerint a kormánypárt ahelyett, hogy épeszű magyarázatot adna arra, hogy az egykor világhírű magyar mezőgazdaság hogyan csúszhatott az elmúlt három évben a 28 európai országból a 24. helyre, durva politikai támadást indított az érdekképviselet ellen.

Mint fogalmazott: tény, hogy a MOSZ egyik vezetője volt a korábbi kormány szakállamtitkára, de nem azért kapta ezt a szakmai megbízást, mert MOSZ vezető, hanem azért, mert kiváló pénzügyi szakember. Ezzel szemben a jelenlegi kormányban politikai államtitkár lett a MAGOSZ pártigazgatója, aki a mezőgazdasági tapasztalatait a katonai ügyészségen szerezte.

Gőgös Zoltán szavai szerint a MAGOSZ elnöke az országgyűlés egyik alelnöki székébe repült, míg a Fidesz a Nemzeti Agrárkamara MAGOSZ megyei elnökből lett országos elnökét szintén országgyűlési képviselővé emelte. Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának alelnöke hozzátette, hogy ezek nem egyedi esetek: a megyei kamarai vezetők döntő többsége ugyancsak a MAGOSZ-ból érkezett.

Mint fogalmazott: "ebből világosan látszik, hogy a Fidesz valójában magával beszélget – ami akár súlyos betegségre is utalhat, de valószínűbb, hogy a mezőgazdaságot eláruló baráti kör a maffiakormányt segíti, ahogy ezt az állami termőföldek elrablása is igazolja."

Gőgös Zoltán hangsúlyozta, hogy a kormányváltó erők ezt az érdekegyeztető rendszert nem tekintik legitimnek, a Mesterházy-kormány azonnal megszünteti a kötelező kamarai tagságot, hogy a Fidesz ne a termelők befizetéseiből tartsa fenn belső érdekképviseletét. Újraindítják ezen kívül a valós párbeszédet az érdekképviseletekkel, ahogy ezt tették 2010 előtt is.

Az MSZP felszólította a kormányt, hogy ne tegyen kísérletet a földrablás után az uniós támogatások "lenyúlására", állítsa vissza a korábbi döntési mechanizmust, és ne adjon újabb "zsíros lehetőségeket" a kamarának!

A januári 330 millió eurós növekedés után februárban 324 millió euróval csökkentek a jegybank nemzetközi tartalékai és 33,788 milliárd eurót tettek ki a múlt hónap végén - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján pénteken megjelent legfrissebb adatokból.