A beszélgetésen személyesen Vásárhelyi Mária szociológus, Bitó László közíró és Gábor György vallásfilozófus volt jelen.
Mint Gábor György fogalmazott, az a legborzasztóbb, hogy a rasszista beszéd a közbeszéd része, miközben "nem mindegy, hogy ezek egy borgőzös kocsmában, vagy az Országgyűlés épületében" hangzanak el.
Bitó szerint az ország megosztásának is egyik eszköze az antiszemitizmus, amire Gábor György azzal reagált, hogy ezáltal egy "belső Trianon" tanúi lehetünk. Ez egy olyan, hatalom generálta csapdahelyzet - vetette közbe Kertész -, amelyet muszáj lenne elkerülni. Az író szerint maga a választás is egy csapda. "Csak a választás bojkottja lenne járható út, mert a diktatúrának nincs ellenzéke, azzal csak harcolni lehet" - fejtette ki. Ugyanakkor Vásárhelyi azzal érvelt, hogy a bojkott nem válasz a problémára, és a választáson kívül nincs más lehetőség a kormány leváltására.
A következő négy évnek nem a pártokról, hanem "egy új civil társadalom kiépítéséről kellene szólnia" - fogalmazott Bitó László. Kertész szerint azonban ez nem fog bekövetkezni, "mert a magyarok lusták gondolkodni, és a zsigeri gyávaság jellemzi őket". Hozzátette, persze ő könnyen beszél Kanadából, ahol boldog ugyan, de mégis szégyelli, hogy "el kellett menekülnie" Magyarországról.